Ratunek dla krakowskich zabytków

Konserwacja Ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej to jedno z 207 zadań, które w tym roku dofinansuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Na ratowanie zabytków Komitet przeznaczy w sumie 30 mln 78 tys. zł.

Ponad 31 mln zł dołożą do remontów i konserwacji zabytków ich właściciele, gdyż wartość prac, które mają być prowadzone, jest szacowana na 61 mln 862 tys. zł. Oznacza to, że do każdej złotówki z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa beneficjenci dołożą 1,06 zł.

Pieniądze, którymi dysponuje SKOZK, pochodzą z budżetu państwa i są przekazywane za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta. Ta praktyka będzie kontynuowana – zapewnił podczas sobotniego zebrania plenarnego SKOZK podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Największe dofinansowanie – 2 mln zł – otrzyma Bazylika Mariacka, na kontynuację rozpoczętej w zeszłym roku konserwacji ołtarza Wita Stwosza.

1 mln 980 tys. zł dotacji zostanie przeznaczone na konserwację obiektów na Wzgórzu Wawelskim. W Katedrze konserwacji mają zostać poddane kolejne sarkofagi: króla Zygmunta Augusta oraz Anny Jagiellonki. Prace będą prowadzone także we wnętrzu świątyni. Ponadto SKOZK wesprze remont fragmentu fortyfikacji wawelskich – bastei przy bramie Herbowej.

W kościele św. Piotra i Pawła zaplanowano remont dachu i kopuły oraz fasady, a także prace związane z tworzeniem Panteonu Narodowego – te zadania SKOZK wesprze kwotą około 1,5 mln zł.

Dofinansowanie ze SKOZK otrzymają także klasztor benedyktynów w Tyńcu na remont fortyfikacji wzniesionych przez konfederatów barskich i ojcowie Dominikanie na prace w najstarszej, romańskiej części klasztoru, gdzie ma powstać Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów. W „Kossakówce” zaplanowano wymianę dachu, żeby niszczejący od lat obiekt nie był już zalewany, rozpocznie się także remont Willi Adolfa Szyszko-Bohusza w Przegorzałach.

Spośród zabytków żydowskich SKOZK wesprze między innymi renowację cennych malowideł w Sali Mężczyzn Domu Modlitwy Chewra Tehilim, prace w synagogach Starej, Remuh i Tempel oraz na cmentarzach Remuh i Nowym Cmentarzu Żydowskim.

W tym roku do SKOZK wpłynęło w sumie 327 wniosków o dotacje.

PAP/RIRM

drukuj