fot. flickr.com

Rolnicy poszkodowani suszą i ASF mogą ubiegać się o wsparcie

Od dzisiaj rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi lub wystąpieniem ASF, mogą ubiegać się o pomoc. O wsparcie można wnioskować w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomoc mogą otrzymać gospodarze, którzy ponieśli straty spowodowane przez: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki, ujemne skutki przezimowania, obsunięcia ziemi, lawinę, grad, huragan czy uderzenie pioruna.

O wsparcie mogą ubiegać się też rolnicy, którzy w celu zwalczania ASF musieli wybić świnie lub zniszczyć ich zwłoki. O tym, od czego uzależnione jest przyznanie pomocy – mówi rzecznik ARiMR Paweł Mucha.

– Przyznanie wsparcia uzależnione jest od powstanie w gospodarstwie szkód wywołanych przez jedną z wymienionych klęsk żywiołowych lub strat spowodowanych ASF. Warunkiem jest to, by miały one miejsce w roku, w którym składany jest wniosek o przyznanie pomocy lub przynajmniej jednym z dwóch lat poprzedzających rok złożenia. Straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach powinny wynosić co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej lub dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do udzielenia wsparcia – podkreśla Paweł Mucha.

Wsparcie nie może przekroczyć limitu pomocy, który w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 wynosi do 300 tys. zł na beneficjenta i gospodarstwo.

Wnioski o pomoc można składać do 31 grudnia bieżącego roku. ARiMR zachęca jednak, by robić to jak najszybciej, bo pomoc przyznawana jest według kolejności ich wpływu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl