fot. PAP/Rafał Guz

Rzeszowski IPN uczci 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Rzeszowski IPN uczci okrągłą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Instytut chce w ten sposób przypomnieć mieszkańcom Podkarpacia o tamtych wydarzeniach. Z tej okazji przygotował specjalną ofertę edukacyjno–historyczną.

Uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej rozpoczną się już 30 sierpnia od otwarcia wystawy „Utracone Dzieciństwo” na Placu Niepodległości w Przemyślu. Ekspozycja została przygotowana przez warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej i będzie pokazywana w całej Polsce.

– Wystawa przede wszystkim epatuje fotografiami – często po raz pierwszy opublikowanymi; też fotografiami dzieci w różnych sytuacjach. Dzieci ofiary, dzieci obserwatorzy, dzieci walczące, co czasami też może wzbudzać jakiś sprzeciw, ale taka była rzeczywistość. Wystawa pokazująca także losy dzieci i pod okupacją sowiecką i pod okupacją niemiecką, wreszcie dzieci – i te chyba zdjęcia są najbardziej wstrząsające – żydowskie w gettach – powiedział dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie.

1 września na antenie TV Rzeszów będzie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Podkarpacki wrzesień”. Przewidziane są także koncerty w plenerze. 14 września mieszkańcy Przemyśla będą mogli wysłuchać najpiękniejszych piosenek patriotycznych i wolnościowych w niezwykłych aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego.

– Celowo w Przemyślu. Jak państwo się pewnie domyślacie, Przemyśl jest takim miastem – symbolem podzielonym chyba najbardziej przez obydwie okupacje: okupację niemiecka i sowiecką. Dlatego w sposób symboliczny chcieliśmy w hołdzie wolności, ale także poprzez koncert przypominający o tamtej istotnej rocznicy 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – wskazał dr Dariusz Iwaneczko.

Prelekcje, wystawy, koncerty, projekcie filmów, rekonstrukcja wydarzeń historycznych – to tylko mały wycinek tego, co Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie przygotował z okazji nadchodzącej rocznicy wybuchu II wojny światowej. To także zajęcia edukacyjne na Ukrainie.

– Tutaj w ramach „Przystanku Historia Lwów” planujemy na początku września zajęcia edukacyjne w Mościskach i we Lwowie, natomiast 16 września będziemy w Iwano–Frankowsku, czyli w dawnym Stanisławowie. Tam z kolei z konferencją poświęconą także wydarzeniom wrześniowym, a następnego dnia 17 września w dość symbolicznym miejscu – w Kutach – powiedział dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie.

To właśnie tam 80 lat wcześniej odbyła się ostatnia Msza św. na terytorium Rzeczypospolitej z udziałem naczelnego wodza Edwarda Rydza-Śmigłego i prezydenta Ignacego Mościckiego. Obchody rocznicowe na terenie Podkarpacia potrwają do końca roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl