Senat zajmie się dziś specustawą ws. ASF

Dziś na jednodniowym posiedzeniu Senat zajmie się specustawą o rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Umożliwia ona wykup świń ze stref zagrożonych i przerobienie ich na konserwy. Specustawę w sprawie ASF w poniedziałek przyjął Sejm. Zakłada ona wykup ze strefy ochronnej zwierząt, które osiągnęły wagę ubojową i przerobienie ich na konserwy.

Pozwala też w trybie bezprzetargowym zakupić mięso zdrowych świń z terenów, gdzie pojawiła się choroba.

Ustawa to nadzwyczajne narzędzie, ale nie jedyne, jakie zaproponuje rząd w walce z ASF – mówi senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tak jak rząd zapowiedział, w ubiegłym tygodniu przygotował projekt, a w poniedziałek komisje sejmowe i Sejm ten projekt przyjęły. My, jako senacka komisja rolnictwa, przyjęliśmy ten projekt bez poprawek[…]. Komisja przyjęła bez poprawek, na plenarnych posiedzeniach stanowisko rządu w tej sprawie jest też przyjęcie bez poprawek. Mam nadzieję, że ustawa zostanie przyjęta i przekazana do podpisania prezydenta jak najszybciej – wskazuje Jerzy Chróścikowski.

Ustawa miałaby wejść w życie dzień po dacie ogłoszenia.

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje także inną specustawę, która zmieni kilka ustaw w sprawach dotyczących warunków chowu i hodowli świń. Jej projekt ma być procedowany przez Sejm 12 września.

Dotychczas w Polsce wykryto 19 ognisk ASF, a choroba wyszła poza województwo podlaskie, pojawiła się w gospodarstwach na Lubelszczyźnie i Mazowszu.

RIRM/TV Trwam News

drukuj