Senat: Polonijna Rada Konsultacyjna rozmawiała o Polakach za granicą

Sytuacja Polaków za granicą oraz działania rządu na rzecz Polonii – to główny temat obrad Polonijnej Rady Konsultacyjnej, której posiedzenie odbyło się dziś w Senacie. To drugie zebranie Rady od chwili jej powołania.

Polonijna Rada Konsultacyjna to organ doradczy-kontrolny, któremu przewodniczy Marszałek Senatu. Jej zadaniem jest m.in. wyrażanie opinii na temat projektów ustaw i uchwał związanych z Polonią.

Podczas dzisiejszych obrad organ zapoznał się z informacją dotyczącą wyników rozpatrzenia ofert na realizację zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku.

Członkowie Rady dyskutowali też nad „Rządowym programem współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015 – 2020”. W agendzie posiedzenia znalazło się także omówienie przygotowań do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zwróciliśmy uwagę na priorytety polityki państwa wobec Polonii – wskazał po zakończeniu obrad Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Priorytetem jest oświata, nauka języka polskiego, nauka historii, przekazywanie języka polskiego, przekazywanie polskiej tradycji następnym pokoleniom. Mówiliśmy również o dbałość, o dbałość o dziedzictwo, dziedzictwo historyczne. Wiele pamiątek, dokumentów, zebranych przez Polonię ulega niestety zniszczeniom i to będzie również naszym celem, aby zachować dla następnych pokoleń to wielkie dziedzictwo – dziedzictwo historyczne, narodowe. Rozmawialiśmy z przedstawicielami Polonii z różnych kontynentów, z różnych krajów, o tym, w jaki sposób spowodować, aby nasz kontakt był coraz częstszy, coraz mocniejszy – powiedział Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu poinformował, że Rada z dużą satysfakcją przyjęła uchwalenie przez polski parlament ustawy repatriacyjnej. W skład Rady wchodzi 16 członków, których powołuje i odwołuje marszałek Senatu, spośród osób reprezentujących organizacje polonijne i polskie z zagranicy.

Polonijna Rada Konsultacyjna w obecnym składzie działa od września 2016 roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl