fot. PAP/Aleksander Koźmiński

Senat: Zmiany w pakiecie onkologicznym

Senat zajmie się dziś zmianami w pakiecie onkologicznym. Nowelizacja pakietu zakłada uproszczenie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz daje możliwość wystawiania jej przez lekarza specjalistę.

Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem 2015 r. Z założenia miał skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów złośliwych.

Teraz rząd planuje zmiany w pakiecie. Uproszczeniu ma ulec sprawozdawczość w zakresie prowadzenia list oczekujących na świadczenia udzielane na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego. W razie podejrzenia nowotworu tzw. kartę DiLO będzie mógł wystawiać także lekarz specjalista.

Dotąd obowiązywała zasada, że specjaliści mogli ją zakładać, ale w momencie zdiagnozowania choroby. W placówkach zostanie wyznaczony koordynator leczenia onkologicznego, informujący pacjenta o organizacji procesu leczenia. Zrezygnowano z danych dotyczących objawów i badań diagnostycznych, oceny jakości diagnostyki onkologicznej czy wskaźnika rozpoznania nowotworu. Ponadto minister zdrowia będzie mógł ogłaszać zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia oraz opracowywania mierników ich oceny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj