fot. twitter.com/PolskiSenat

W przyszłym tygodniu Senat zajmie się projektem budżetu na 2020 rok

W przyszłym tygodniu Senat zajmie się projektem budżetu na ten rok. Zdaniem senatora Jana Marii Jackowskiego należy się spodziewać, że izba wprowadzi do ustawy znaczne zmiany.

Projekt wraz z poprawkami w ubiegłym tygodniu przyjął Sejm. To pierwszy budżet bez deficytu. W ustawie założono, że zarówno dochody, jak i wydatki mają wynieść po ok. 435,3 mld zł. Projekt zakłada, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,7 proc., a inflacja utrzyma się na poziomie 2,5 proc.

Sejmowa większość przyjęła 15 poprawek do ustawy. Zakładają one m.in. 10 mln zł na realizację programu wieloletniego „Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030″ oraz dodatkowe 13 mln zł na wzrost wynagrodzeń pracowników sądów administracyjnych kosztem funduszu wynagrodzeń sędziów. Teraz ustawą zajmie się Senat.

– Niewątpliwie w bardzo wielu aspektach ten budżet będzie przebudowany w Senacie. Przypomnijmy, że opozycja ma większość. Opozycja z mocy konstytucji nie może odrzucić ustawy budżetowej, natomiast w ramach tych środków, które są zaplanowane po stronie dochodów państwa i tych, które są planowane jako wydatki państwa, może dokonać cały szereg istotnych przesunięć. Te przesunięcia oczywiście będą zgodne z propagandą i linią polityczną, jaką prezentuje opozycja. Spodziewam się znacznych zmian w ustawie budżetu – powiedział senator PiS Jan Maria Jackowski.

Nawet jeśli Senat zmieni projekt budżetu, te zmiany będzie musiał zaakceptować Sejm, a tam większość ma PiS. Kolejny krok to podpis prezydenta. Budżet to jedyna ustawa, której głowa państwa nie może zawetować.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj