fot. wikipedia

Senat rozpoczął posiedzenie

Senat rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Izba zajmie się m.in. ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku od osób prawnych. 

Celem nowelizacji jest obniżenie stawki CIT dla małych podatników z 19 procent do 15 procent. Dotyczy to podatników, których wartość przychodu ze sprzedaży brutto nie przekracza 1,2 mln euro.

Głównym celem zmiany jest zapewnienie przejrzystości i stałości systemu podatkowego – podkreśla senator Jacek Włosowicz, sprawozdawca ustawy.

Ta zmiana nie ma głównie celu fiskalnego. Głównym celem jest cel porządkujący. Ten fiskalny wiadomo, że też jest, bo jest obniżona ta stawka. Natomiast, żeby system ten był bardziej zrozumiały, bardziej klarowny, przejrzysty dla tych, którzy prowadzą działalność w tej formie, to służyć ma temu to przedłożenie – wyjaśnia senator Jacek Włosowicz.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych uchwalona została przez Sejm 22 lipca br. Następnie skierowano ją do Senatu.

Senatorowie zajmą się również m.in. nowelizacją Prawa lotniczego. Przewiduje ona wygaszenie stosunków pracy z dotychczasowymi członkami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, o ile nie zostanie im zaoferowana praca na nowych warunkach.

Ponadto senatorowie wysłuchają: informacji – o działalności Sądu Najwyższego w roku 2015; o wynikach działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2015 roku, a także informacji ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

RIRM

drukuj