Straż Pożarna: 764 interwencje w związku z opadami deszczu

W ciągu ostatniej doby strażacy 764 razy interweniowali w całej Polsce w związku z opadami deszczu. Najwięcej interwencji było w województwie śląskim. „Sytuacja się stabilizuje” – powiedział w sobotę rano PAP rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

Jak poinformował Frątczak, do godziny 6.00 rano strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu interweniowali 764 razy, z czego 519 w woj. śląskim, 63 w woj. łódzkim i 52 w woj. opolskim.

Najwięcej interwencji związanych było ze wzrostem poziomu wody w rzekach – 344, z czego 300 razy strażacy podejmowali działania w woj. śląskim.

„W takich sytuacjach patrolujemy wały przeciwpowodziowe, umacniamy je, jeśli jest taka potrzeba lub podwyższamy” – dodał Frątczak.

Strażacy usuwali także skutki opadów śniegu – głównie drzewa lub konary drzew, które pod ciężarem śniegu zwaliły się i zatarasowały drogi, chodniki. Takich interwencji było 90, w tym po połowie w woj. dolnośląskim i woj. opolskim.

Frątczak poinformował, że w 29 przypadkach przekroczone są stany alarmowe na rzekach, a w 71 ostrzegawcze.

„Sprawdzają się prognozy pogody i na południu kraju przestał padać deszcz. Sytuacja się stabilizuje, na pewno to nie jest sytuacja, która powoduje wystąpienia zagrożenia powodzią, choć niewątpliwie lokalne podtopienia mogą być, ale wynikają one z ukształtowania terenu. Wszędzie tam są strażacy, dysponujemy odpowiednią wiedzą i sprzętem, żeby poradzić sobie z takim sytuacjami” – dodał.

IMGW prognozuje na sobotę i niedzielę zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Na północy lokalnie przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, we wschodniej części kraju okresami słaby deszcz.

Do godziny 9.00 w sobotę obowiązują wydane przez IMGW w piątek ostrzeżenia hydrologiczne; cztery ostrzeżenia 3 stopnia dla woj. śląskiego, opolskiego i trzy ostrzeżenia 2 stopnia dla woj. dolnośląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl