fot. PAP/Andrzej Lange

Szef MSWiA: Ochotnicze Straże Pożarne muszą mieć nowoczesny sprzęt, aby sprawnie działać

Ochotnicze Straże Pożarne muszą mieć nowoczesny sprzęt, aby sprawnie działać – podkreślił dziś szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński. Dodał, że „każdy rozumny rząd musi wspierać taki ruch”.

Premier Mateusz Morawiecki, minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa oraz minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński odwiedzili dziś jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej Otwock-Jabłonna.

Szef MSWiA, Mariusz Kamiński podkreślił, że „Ochotnicze Straże Pożarne to niezwykły, oddolny ruch obywatelski z wielką tradycją, unikatowy w skali świata”.

Przypomniał też, że OSP to ponad 16 tys. jednostek terenowych działających w całej Polsce i kilkaset tysięcy obywateli zaangażowanych w realizację niezwykle ważnego zadania, jakim jest bezpieczeństwo publiczne w małych miejscowościach.

„Każdy rozumny rząd musi wspierać taki ruch i nasz rząd robi to bardzo intensywnie” – powiedział Mariusz Kamiński.

Wskazał również na pierwszą w historii ustawę o OSP, która została przegłosowana w parlamencie i obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku.

„Nadaje ona cały szereg nowych rozwiązań Ochotniczym Strażom Pożarnym i wprowadza dla druhów niezwykle korzystne rozwiązania. Wspomnę, chociażby o dodatku emerytalnym dla zasłużonych druhów OSP” –  podkreślił szef MSWiA.

Zaznaczył, że w oparciu o ustawę wydano w tej kwestii ok. 100 tys. pozytywnych decyzji.

„Aby OSP mogły działać skutecznie muszą mieć dostęp do nowoczesnego sprzętu, żeby skutecznie pomagać, ratować mienie, a czasem życie swoich sąsiadów” – mówił szef MSWiA.

Dodał, że w tym roku do OSP trafi rekordowa liczba wozów strażackich. ”

„Będzie to 668 wozów (…) To jest wielka, wspaniała inwestycja w bezpieczeństwo nas wszystkich” – powiedział Mariusz Kamiński.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl