fot. Szczepan Wójcik - archiwum prywatne

[NASZ WYWIAD] Sz. Wójcik: Nowoczesne rolnictwo to nie tylko wydajna i ekologiczna produkcja, ale nowoczesne formy sprzedaży, handlu i co najważniejsze – eksportu

Nowoczesne rolnictwo to nie tylko wydajna i ekologiczna produkcja, ale nowoczesne formy sprzedaży, handlu i co najważniejsze – eksportu. Chcemy pokazać rządowi, że nie zawsze będziemy kruszyć kopie, że można działać partnersko, ale tylko wtedy, kiedy dopuści się nas do głosu jako partnerów, a nie wiecznych petentów. Jest szansa. Warto, aby obie strony jej nie zaprzepaściły – powiedział Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, dla portalu radiomaryja.pl, zachęcając do udziału w konferencji gospodarczej, która odbędzie się niebawem w toruńskiej uczelni.

***

Karolina Gierat: 25 lutego 2023 r. do Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przyjadą rolnicy z całej Polski. Wówczas odbędzie się specjalna konferencja, którą Pan współorganizuje…

Szczepan Wójcik: Tak współorganizatorem jest Instytut Gospodarki Rolnej. Zapraszamy w sobotę 25 lutego na godzinę 10:00.

K. Gierat: Będzie to próba wysłania sygnału politykom, że wieś ma głos?

Sz. Wójcik: Myślę, że politycy to wiedzą. Ciężka praca, którą wspólnie wykonaliśmy, przynosi dzisiaj rezultaty, a skoro nasz głos jest słyszalny, skoro z udziałem mniejszego lub większego wysiłku jesteśmy w stanie wypracować pewne rozwiązania, to nie widzę powodu, żeby się dąsać. Każdy uważa, że ma monopol na wiedzę i pomysł na to, w jaki sposób uzdrowić rolnictwo. Do nikogo nie mam pretensji, ale moja filozofia jest inna: słuchać ludzi, którzy zresztą od kilku miesięcy dopytują o możliwość zebrania się w jednym miejscu i ustalenia, co możemy zrobić dla rolnictwa w obecnej sytuacji.

K. Gierat: A skąd pomysł, żeby to spotkanie odbyło się w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu? Zazwyczaj najważniejsze rzeczy są raczej organizowane w Warszawie?

Sz. Wójcik: I zazwyczaj nic z nich nie wynika. Odpowiadając jednak poważnie, w moim przekonaniu nie ma na to lepszego miejsca niż Toruń i Akademia Kultury Społecznej i Medialnej, zresztą jest to również moja Alma Mater i lubię tam wracać. Ponadto „dzieła toruńskie”, zawsze i od zawsze wykazywały się głębokim i szczerym zrozumiem dla mieszkańców wsi i samych rolników. Nigdzie indziej, w żadnym innym miejscu, żadnej instytucji, organizacji czy medium nie spotkaliśmy się z taką życzliwością i przede wszystkim wolnością wypowiedzi, trzeba oddać prawdzie, że gdyby nie wsparcie z tego kierunku, nie udałoby się nam dotrzeć z faktami na temat rolnictwa do polityków i w ogóle społeczeństwa. Cieszę się, że nasz kongres możemy zorganizować właśnie w Toruniu, tym bardziej że będzie miał on charakter międzynarodowy.

K. Gierat: Skąd poza Polską przyjadą goście? I dlaczego zdecydowaliście się Państwo na charakter międzynarodowy Forum?

Sz. Wójcik: Wiele spraw – na przykład z dziedziny bezpieczeństwa żywnościowego – jest wspólnych rolnikom ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Oczywiście, że na co dzień każdy ma różne interesy, ale jest też wiele stycznych – w mojej ocenie, najważniejszym celem jest wspólna troska o bezpieczeństwo żywnościowe Europy – szczególnie dziś, gdy próbuje się przeformatować rolnictwo, bezmyślnie i – co gorsza – bez naszego udziału. A co do gości, spodziewamy się delegacji między innymi z: Litwy, Niemiec, Holandii czy Grecji.

K. Gierat: Forum dla Wsi przebiegnie pod hasłem „Zjednoczeni rolnicy gwarantem bezpieczeństwa Europy” – zjednoczenie wobec czego?

Sz. Wójcik: Jakiś czas temu Instytut Gospodarki Rolnej powołał do życia coś w rodzaju europejskiej platformy, której celem jest gromadzenie wokół siebie organizacji rolniczych z całej Unii Europejskiej. Dostrzegliśmy wówczas, że mamy wiele wspólnych zagrożeń, które będziemy w stanie zwalczyć, gdy będziemy działać wspólnie – tak powstała inicjatywa EUnitedAgri o profilu międzynarodowym. Wówczas nie myśleliśmy jeszcze tak intensywnie o bezpieczeństwie żywnościowym i odpowiedzialności, jaka spoczywa na sektorze rolnym…

K. Gierat: Wojna pozwoliła sobie to lepiej uzmysłowić?

Sz. Wójcik: Tak! A w zasadzie to, że żywność jest jednym z zakładników agresji. Wszyscy pamiętamy próby destabilizacji rolnictwa na Ukrainie, blokadę portów… To ważna lekcja dla wszystkich rolników w Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o nasze wspólne działania, to mają one przede wszystkim ten właśnie wymiar – mówienia jednym głosem w sprawie prób ograniczania produkcji rolnej w Unii Europejskiej. Musimy odrzucić wszystkie mrzonki ideologów, którzy uważają, że jako jedyni mają najlepszy pomysł na świat. Naszym zadaniem jest zabezpieczyć ludność w żywność. Nie zrobimy tego, gdy nieustannie będzie się nam przeszkadzać.

K. Gierat: A jaki przekaz dla polskich rolników, do władz państwa popłynie z tej konferencji?

Sz. Wójcik: Chcemy podkreślić, że mamy wspaniałą rolniczą młodzież, pełną energii i konkretnych pomysłów na nowoczesne rolnictwo i nie zamyka się ono w opowieściach o mitycznych gospodarstwach ekologicznych.

K. Gierat: Dlaczego mitycznych?

Sz. Wójcik: Bo dziś wszystko musi być ekologiczne. Takie wymogi stawia współczesny rynek i konsumenci. Nie ma mowy o złej jakości produktu. Dziś wykorzystywanie jako argumentu, że nasze produkty są zdrowe, to tak jakby wpisywać w CV, że umie się obsługiwać Worda, ponieważ jakość to norma, której konsument oczekuje. Nowoczesne rolnictwo to nie tylko wydajna i ekologiczna produkcja, ale nowoczesne formy sprzedaży, handlu i co najważniejsze – eksportu. Chcemy pokazać rządowi, że nie zawsze będziemy kruszyć kopie, że można działać partnersko, ale tylko wtedy, kiedy dopuści się nas do głosu jako partnerów, a nie wiecznych petentów. Jest szansa. Warto, aby obie strony jej nie zaprzepaściły.

K. Gierat: Dziękuję za rozmowę.

Sz. Wójcik: Dziękuję bardzo.

***

Program „Forum dla wsi. Zjednoczeni rolnicy gwarantem bezpieczeństwa Europy”, można znaleźć [tutaj].

Warto wspomnieć, że Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we współpracy z Instytutem Gospodarki Rolnej uruchomiła nowy kierunek studiów podyplomowych pn. „Zarządzanie i marketing w rolnictwie”. [czytaj więcej]

Karolina Gierat/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl