Ekstraklasa. Grad goli w Gdyni, Górnik przełamał złą serię

Górnik Łęczna pokonał na wyjeździe Arkę Gdynia 4:2 w pierwszym dzisiejszym meczu 27. kolejki Lotto Ekstraklasy. Tym samym drużyna prowadzona przez Franciszka Smudę przerwała serię czterech ligowych spotkań bez zwycięstwa.

Od początku podopieczni Grzegorza Nicińskiego uzyskali optyczną przewagę. Gdynianie przez kilkanaście minut naciskali na bramkę Sergiusza Prusaka, ale to rywale, a konkretnie Javi Hernandez jako pierwszy wpisał się na listę strzelców. Napastnik wykorzystał nieporozumienie Konrada Jałochy z Dawidem Sołdeckim i umieścił futbolówkę w siatce.

Stracony gol nie podciął skrzydeł gospodarzom, którzy szukali szansy na odrobienie strat. Blisko szczęścia był zwłaszcza Mateusz Szwoch, ale po jego strzale piłkę z linii bramkowej wybił defensor Dumy Lubelszczyzny. W 36. minucie przyjezdni niespodziewanie zadali kolejny cios. Do akcji ofensywnej włączył się Gerson, który wbiegł w pole karne i wycofał futbolówkę do Grzegorza Bonina, a ten uderzeniem zza „szesnastki” podwyższył wynik na 2:0.

Po zmianie stron zawodnicy Franciszka Smudy ruszyli do ataku i w 62. minucie po strzale Bartosza Śpiączki prowadzili już 3:0. Gospodarze nie zamierzali się jednak poddawać. W 73. minucie Dariusz Formella po dośrodkowaniu z lewego skrzydła zdobył kontaktowego gola.

Nadzieję gdynian na wywalczenie choćby jednego oczka pozbawił jednak w 80. minucie Szymon Drewniak, który precyzyjnym uderzeniem z rzutu wolnego zmusił do kapitulacji Konrada Jałochę. W 88. minucie rozmiary porażki zmniejszył Josip Barisić. Przed ostatnim gwizdkiem sędziego drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został Gabriel Matei.

Tym samym Górnik zanotował pierwszą wygraną po serii czterech ligowych meczów bez kompletu punktów. Podopieczni Franciszka Smudy nadal zajmują jednak ostatnią pozycję w tabeli. Arka natomiast po trzeciej porażce z rzędu zanotowała spadek na dwunaste miejsce. Obecnie ma trzy oczka przewagi nad piętnastą Cracovią.