Zebranie plenarne KEP ws. Funduszu Kościelnego

5 marca rozpocznie się zebranie plenarne KEP, podczas którego księża biskupi zajmą się nowym rozwiązaniem dotyczącym kwestii wysokości odpisu podatkowego na rzecz Kościoła.

Dobrowolny odpis ma wynosić 0,5 proc. i zastąpić dotychczas Fundusz Kościelny. Porozumienie strony rządowej i kościelnej w tej sprawie zostało przyjęte podczas obrad Zespołów Roboczych ds. Finansów Komisji Konkordatowych.

Teraz nowe rozporządzenie musi przyjąć KEP i Rada Ministrów.

Niewykluczone, że w tym samym dniu czyli 5 marca, zarówno zebranie plenarne Episkopatu Polski jak i rząd, będzie debatować właśnie nad tym rozwiązaniem. Jeżeli byłoby ono przyjęte przez obydwie strony, to później czekają nas umowa Episkopatu, rząd a następnie ustawa sejmowa. Rzecz ostatnia, to oczywiście cała praca wykonawcza. Takie kroki przewiduje prawo i taka swojego rodzaju mapa drogowa została przewidziana – powiedział ks. Józef Kloch, rzecznik prasowy KEP.

Kościół od wielu lat zabiegał o to, by zmodyfikować mechanizm Funduszu Kościelnego, uznając go za anachroniczne rozwiązanie.

W grę wchodziło jednak przekształcenie, a nie likwidacja Funduszu, który był formą zadośćuczynienia Kościołowi za zabrane w czasach peerelowskich mienie.

Prawa funduszu kościelnego, a także decyzje rządu Platformy Obywatelskiej o zmianie przepisów wskazują jednoznacznie na to, że Donald Tusk w porozumieniu z Januszem Palikotem realizuje politykę uderzającą w Kościół, a w szczególności w Kościół katolicki. Wszyscy znamy genezę powstania Funduszu Kościelnego, który powstał w zamian za wielomiliardowe majątki odebrane Kościołowi katolickiemu po okresie II Wojny Światowej. Wszyscy wiemy jakiemu celowi służył fundusz. Niestety Donald Tusk uległ naciskom Janusza Palikota i zdecydował się na zmianę przepisów – powiedział poseł Piotr Szeliga.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl