Księża biskupi wybiorą nowego sekretarza generalnego KEP

Wybór nowego sekretarza generalnego KEP, troska o ubogich i uhonorowanie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – to trzy najważniejsze punkty rozpoczynających się dziś dwudniowych obrad księży biskupów.

365. Zebranie Plenarne odbędzie się w Warszawie. Na dziś zaplanowana jest m.in. dyskusja na temat troski o ubogich – mówi ks. dr Józef Kloch, rzecznik KEP.

– Dyskusja nad troską Kościoła o ubogich to w zasadzie pierwszy, najważniejszy temat tego spotkania, a kontekstem jest przesłanie Ojca świętego Franciszka do biskupów polskich z wizyty „ad limina Apostolorum”. To tam właśnie papież Franciszek zwrócił uwagę na ubogich w Polsce i powierzył ich szczególnej trosce biskupów – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Dziś mamy także poznać nazwisko nowego sekretarza KEP. Zastąpi on ks. abp. Wojciecha Polaka, mianowanego na metropolitę gnieźnieńskiego i prymasa Polski. Zebranie plenarne wyłoni też w głosowaniu dwóch nowych członków Rady Stałej Episkopatu.

Historycznym wydarzeniem będzie jutrzejsza ceremonia dekoracji polskich „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Po raz pierwszy odbędzie się ona w obecności polskich biskupów podczas sesji plenarnej Episkopatu. Odznaczeni zostaną trzej księża i dwie siostry zakonne. W uroczystości wezmą udział rodziny ocalonych i krewni odznaczonych, którzy odbiorą medale dedykowane zmarłym już Bohaterom.

 –  Odznaczenia „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” przyznawane są osobom, które w czasie II wojny światowej ukrywały Żydów. Wśród nich jest trzech księży i dwie siostry zakonne. Ta rzesza ukrywających Żydów,  jeśli chodzi o Polaków, jest bardzo wielka. W tym wypadku odnaleziono osoby, które po raz pierwszy zaświadczyły o tym,  że właśnie ci duchowni i te siostry zakonne uratowały im życie – mówił ks. dr Józef Kloch. 
Jak podkreślił rzecznik KEP: „Odznaczenia te będą przekazywane krewnym dalszym, bądź bliższym tych osób, które już nie żyją, ale których wdzięczną pamięć zachowały osoby uratowane”.

 


RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl