fot. PKWP

W 2023 roku Bliski Wschód był w centrum działań Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Żywność i ubrania dla Syryjczyków cierpiących przez trzęsienie ziemi, a także środki na utrzymanie szkół w Libanie, busy dla dzieci z obozu dla uchodźców czy „S.O.S. dla Ziemi Świętej” z rekordowym zaangażowaniem Polaków – Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie podsumowało działania podjęte na Bliskim Wschodzie w 2023 roku. Kontynuowane jest również rozdzielanie polskiej mąki, jaką wcześniej PKWP przekazała do Libanu.

 

fot. PKWP

Magazyn Caritas Liban zapełniał się kolejnymi workami z mąką, na których widać polską flagę. Mają dotrzeć do rodzin, jakie zamieszkują przygraniczne miasta i wioski. To miejsca, gdzie na co dzień słychać rakiety, widać zniszczenia związane z wojną toczącą się na Bliskim Wschodzie.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1746845161265492036

To część szerokiej kampanii Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Z inicjatywy stowarzyszenia do kraju, jaki cierpi na skutek kryzysu ekonomicznego, dotarło łącznie 800 ton wsparcia. Akcja pod hasłem: „Polska mąka dla Libanu” była możliwa przy finansowanym zaangażowaniu prezesa Solbetu, Marka Małeckiego, i stała się częścią szerokich działań, jakie w 2023 roku PKWP podjęła na Bliskim Wschodzie.

„Jeszcze przed Bożym Narodzeniem otrzymaliśmy informację, że zdążymy z polską mąką na Święta. Pojawiła się ona na świątecznych stołach. Była wykorzystana przez Libańczyków do wypiekania chleba i ciasta. Korzystali z niej chorzy, osoby starsze i całe rodziny” – wyjaśnił ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP.

https://twitter.com/Waldemar_Cislo/status/1742993946450563173

fot. PKWP

Wykładowca UKSW podkreślił, że Bliski Wschód „stał w centrum działań Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w 2023 roku”. Wsparcie, jakie przekazali wierni z Rymanowa Zdroju, organizatorzy festynu na rzecz prześladowanych chrześcijan, a także inni darczyńcy indywidualni, pozwoliło na dostarczenie syryjskim dzieciom przebywającym w Libanie trzech busów. Umożliwiają one uczniom dojazd do szkoły.

„Jeśli pozwolimy dzieciom wypaść z systemu edukacji, to skażemy je na dramatyczną przyszłość, a ulica to miejsce, gdzie o tej przyszłości zacznie decydować przemoc” – zauważył ks. prof. Waldemar Cisło.

Najważniejszym wydarzeniem, jakie przygotowała Pomoc Kościołowi w Potrzebie, jak co roku był Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

„Postanowiliśmy, że obejmiemy wsparciem cały Bliski Wschód. Chcieliśmy zwrócić uwagę wiernych w Polsce na sytuację w Libanie, Syrii i Ziemi Świętej, gdzie już wtedy ponownie dotarła wojna” – podkreślił dyrektor sekcji polskiej PKWP.

W drugą niedzielę listopada w tysiącach polskich parafii podejmowana była modlitwa w intencji pokoju.

„Śledziliśmy wtedy wydarzenia, jakie rozgrywały się w Strefie Gazy, gdzie w katolickiej parafii chroniły się setki chrześcijan” – wyjaśnił ks. prof. Waldemar Cisło.

https://twitter.com/Waldemar_Cislo/status/1746625370814644294

Na ich sytuację i odważne świadectwo zwracał uwagę ks. kard. Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy, który przy okazji Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym zwrócił się do Polaków ze specjalnym przesłaniem.

„Przemoc rodzi jedynie jeszcze więcej przemocy i wlewa w serca ludzi chęć zemsty, czego skutkiem jest tylko ból, zniszczenie i śmierć” – ostrzegał łaciński patriarcha Jerozolimy.

https://twitter.com/Waldemar_Cislo/status/1741900182181011689

Tłumaczył, że zadaniem dla Kościoła będzie odbudowanie tego, co zostało zniszczone, zwłaszcza relacji między ludźmi różnych religii, którzy zamieszkują Ziemię Świętą. Ks. kard. Pierbattista Pizzaballa wskazywał też, że chrześcijanie w Gazie stracili wszystko, dlatego będą potrzebowali pomocy w odbudowie lub znalezieniu nowego domu.

Wojna, jaka rozpoczęła się po 7 października, dotknęła też m.in. mieszkańców Betlejem. Chrześcijanie, którzy żyją z pielgrzymek i turystyki, zostali odcięci od możliwości utrzymania, a Izrael wstrzymał wszystkie pozwolenia na pracę na jego terytorium.

„Naszą odpowiedzią była kampania >>S.O.S. dla Ziemi Świętej<<, a produkty z drewna oliwnego wytwarzane przez nasze siostry i naszych braci udostępniliśmy wiernym w Polsce. Odpowiedź przerosła nasze oczekiwania, bo przez Adwent wpłynęło ponad 1500 zamówień do sklepu internetowego, a pomoc uzupełnia to wszystko, co działo się przez cały rok. Oferta chrześcijan dotarła do 97 parafii, w których odbywały się kiermasze z myślą o potrzebujących” – mówił ks. prof. Waldemar Cisło.

https://twitter.com/Waldemar_Cislo/status/1733523938058051622

Po Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym znacząca część kwoty z Polski pozwoli na utrzymanie szkół w Libanie, co oznacza, że tysiące dzieci dalej będą mogły podejmować naukę. Nauczyciele, którzy pozostali z uczniami mimo dramatycznie niskich zarobków, otrzymają pensje, co może zapobiec ich emigracji.

„Tym, co wyróżnia nasze działania na Bliskim Wschodzie, jest wsłuchanie się w potrzeby żyjących tam ludzi. Mąka, jaka dotarła do Libanu, znalazła się tam w czasie, kiedy mieszkańcy kraju obawiają się, że zostaną wciągnięci w wojnę, a na niebie widoczne są rakiety. Objęcie wsparciem szkół to zatrzymanie na miejscu tych, którzy w przyszłości mogą odbudować zrujnowaną ojczyznę” – zaznaczył dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Wykładowca UKSW zwrócił uwagę, jak ważną cechą pomocy humanitarnej jest szybkość jej dostarczenia.

„Przekonaliśmy się o tym w lutym. Syria została dotknięta trzęsieniem ziemi. Pomoc Kościołowi w Potrzebie od razu ruszyła ze specjalną zbiórką, co pozwoliło m.in. na sfinansowanie mleka w proszku dla dzieci. Udało się nam również zainicjować transport, jaki objął kilkadziesiąt ton ubrań, żywności, ciepłych koców czy środków czystości. Ciężarówki wjechały m.in. do Aleppo” – dodał ks. prof. Waldemar Cisło.

Działania stowarzyszenia można wesprzeć poprzez stronę internetową PKWP. https://pkwp.org/wspomoz-nas.

Biuro Prasowe PKWP Polska

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl