źródło: lechpoznan.pl/fot. Przemysław Szyszka

Piłka nożna. Niels Frederiksen trenerem Lecha Poznań

Niels Frederiksen przyleciał we wtorek do Poznania. Duńczyk od nowego sezonu będzie trenerem Lecha. 53-letni szkoleniowiec podpisał z „Kolejorzem” dwuletni kontrakt, który obowiązuje do 30 czerwca 2026 roku.​


Frederiksen był na Enea Stadionie na marcowych derbach Poznania pomiędzy Lechem a Wartą (2:0). We wtorek natomiast przyleciał z Kopenhagi, żeby dopiąć wszystkie formalności. W czerwcu oficjalnie przejmie zespół Lecha, który kończy jeszcze rozgrywki 2023/2024.

– Od stycznia współpracowaliśmy z międzynarodową firmą pomagającą rekrutować trenerów. Początkowo wyselekcjonowanych zostało ponad 20 kandydatów. Potem grupa okrojona została do kilku, z którymi toczyły się zaawansowane negocjacje. Nasz ostateczny wybór padł na Nielsa Frederiksena, który podpisał dwuletni kontrakt – mówi dyrektor sportowy „Kolejorza”, Tomasz Rząsa.

– To doświadczony szkoleniowiec, który do tej pory w swojej karierze w każdym miejscu znajdował zatrudnienie na dłuższy czas i dawał stabilizację. Kilka lat pracował z reprezentacją Danii do lat 21, potem prowadził Brøndby IF, który doprowadził do mistrzostwa kraju po raz pierwszy od szesnastu lat. To jeden z największych klubów w Skandynawii, w jakim zawsze jest presja walki o tytuły. Podobnie jest u nas – dodaje.

 

Frederiksen przez kilkanaście lat pracował z zespołami młodzieżowymi. W 2009 roku przejął Lyngby Boldklub, a w 2013 – Esbjerg fB, z którym osiągnął historyczny dla tego klubu wynik w europejskich pucharach. Awansował do fazy grupowej Ligi Europy, a z niej wyszedł do play-off. Tam musiał uznać wyższość włoskiej Fiorentiny. Od 2015 roku przez cztery lata pracował z młodzieżową kadrą Danii, z którą dwukrotnie pojechał na mistrzostwa Europy do lat 21, a także na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro (2016). W 2019 roku został trenerem Brøndby IF, a w sezonie 2020/2021 wywalczył mistrzostwo Danii – pierwsze dla tego klubu po 16 latach przerwy. Do 14 listopada 2022 roku poprowadził ekipę ze stolicy kraju w 144 meczach.

– Za nami bardzo udane rozmowy z władzami Lecha, podczas których przedstawiono mi, czego oczekuje się ode mnie jako trenera oraz czego ja mogę oczekiwać po przyjściu tutaj. Trafiam do dużego klubu, posiadającego bogatą historię i tradycje. To dla mnie wielki zaszczyt, że będziemy razem współpracować. Mam przed sobą postawione trzy główne zadania. Po pierwsze i najważniejsze, jestem w Poznaniu po to, by zdobywać trofea i występować w Europie. Pragnę również przyczyniać się do rozwoju klubu, drużyny oraz poszczególnych piłkarzy. Wiem, że to właśnie Lech może pochwalić się najlepszą akademią w Polsce, a moim celem będzie odpowiednie wprowadzanie zawodników z niej do pierwszego zespołu. Ponadto jestem świadom emocji i pasji, jaką Lech wywołuje w regionie. Chcę, by kibice byli dumni i odczuwali ekscytację, oglądając nasze mecze – mówi Niels Frederiksen.

 

Lech Poznań

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl