fot. FB/Piotr Śliwiński

Podróżnik Piotr Śliwiński jest w drodze na dach Spitsbergenu

Piotr Śliwiński od ponad dwóch tygodni samotnie zmaga się z surowymi warunkami Arktyki na Spitsbergenie. 19 maja – a więc w dniu swoich urodzin –  chce zdobyć Newtontoppen, najwyższy szczyt wyspy, wykorzystując do tego innowacyjną technikę snowgliding.

Snowgliding to metoda poruszania się po śniegu, która łączy w sobie elementy narciarstwa i paralotniarstwa. Piotr Śliwiński jest entuzjastą tego sportu. Intensywnie przygotowywał się do wyprawy z myślą, aby wykorzystać nowatorski sposób przemieszczania się w górzystych terenach Spitsbergenu. Wyspa ta, będąca częścią norweskiego archipelagu Svalbard, słynie z surowego klimatu i dzikiej natury. To miejsce, gdzie ekstremalne warunki stawiają przed podróżnikami wiele trudnych wyzwań, które dla Piotra Śliwińskiego stały się motorem jego wyprawy.

Obecnie polski podróżnik pokonał już połowę zaplanowanej drogi. Przed nim największe wyzwanie, jakim jest zdobycie samego szczytu. Czuje się dobrze, przemierza średnio około kilkunastu kilometrów na dobę. W końcowej fazie zamierza założyć dwie bazy – w jednej pozostawi depozyt na powrót, a w drugiej część sprzętu zbędnego przy wejściu na szczyt.

fot. FB/Piotr Śliwiński

Postępy wyprawy można śledzić na bieżąco za pośrednictwem jego profilu w mediach społecznościowych.

***

Piotr Śliwiński znany jest ze swoich niebanalnych pasji. Na co dzień mieszka w jurtach mongolskich, które buduje w różnych miejscach Polski. Od 2007 roku odbył 12 wypraw dookoła świata, każdorazowo po innej trasie. Był na najwyższych szczytach sześciu kontynentów, a do zdobycia Korony Ziemi brakuje mu jedynie wejścia na mierzący 4897 metrów Masyw Vinsona na Antarktydzie.

Jego historia opowiada o podejmowaniu osobistych wyzwań i odkrywaniu granic własnych możliwości, będąc inspiracją dla wielu miłośników podróży i sportów ekstremalnych, którzy – podobnie jak on – udowadniają, że marzenia należy spełniać, kierując się determinacją i odwagą.

Więcej informacji na temat wypraw Piotra Śliwińskiego można znaleźć na jego stronie internetowej.

fot. FB/Piotr Śliwiński

Marcin Szworak

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl