fot. pixabay.com

Rada Dialogu Społecznego zajmie się propozycją zwiększenia kryteriów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej

Rada Dialogu Społecznego zajmie się propozycją zwiększenia od nowego roku kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej. Mają one wynosić 1 010 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 823 zł dla osoby w rodzinie.

Rada Ministrów przyjęła propozycję zwiększenia od nowego roku kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.

Rząd zaproponował, aby dla osoby samotnie gospodarującej kryterium wynosiło 1 010 złotych. To wzrost o 234 zł, czyli o 30 procent. Z kolei dla osoby w rodzinie kryterium ma wynieść 823 złotych. To wzrost o 223 zł, czyli o 37 procent. Kryteria podlegają weryfikacji co trzy lata.

Były wiceminister rodziny, poseł Stanisław Szwed z Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że podwyżka kryteriów dochodowych powinna być zdecydowanie wyższa.

– 30-procentowa podwyżka to nie jest jakaś wysoka kwota, ale dobrze, że przynajmniej o tyle jest podwyższone kryterium, bo trzeba wziąć pod uwagę, że w ostatnich latach bardzo mocno wzrosła płaca minimalna (dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości), stąd wydaje się, że podwyżka kryterium dochodów uprawniających powinna być zdecydowanie wyższa – powiedział Stanisław Szwed.

Osoby, które nie przekraczają określonego pułapu dochodu, mogą skorzystać z różnych form wsparcia, m.in. zasiłku stałego lub okresowego.

Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu ubóstwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności oraz długotrwałej choroby.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl