fot. https://pixabay.com/

Macedonia Płn.: po przegranej w wyborach były prezydent zrezygnował z dożywotniej emerytury

Stewo Pendarowski, który przegrał w ubiegłym tygodniu drugą turę wyborów prezydenckich w Macedonii Północnej, zdecydował o rezygnacji z przysługującej mu dożywotniej emerytury prezydenckiej – poinformowała we wtorek agencja MIA, powołując się na zespół współpracowników byłej głowy państwa.

Stewo Pendarowski podjął decyzję o wznowieniu kariery akademickiej, wracając do nauczania na American College University w Skopje. Urzędnicy ministerstwa spraw wewnętrznych, zgodnie z wymogami bezpieczeństwa kraju, nadal będą jednak zabezpieczać byłego prezydenta – dodała macedońska agencja prasowa.

Stewo Pendarowski będzie również potrzebować wsparcia administracyjnego i logistycznego podczas spotkań z byłymi i obecnymi mężami stanu oraz przy udziale w konferencjach międzynarodowych. W związku z tym – jak zapowiedział były prezydent – planuje w przyszłości skorzystać z prawa do otworzenia biura, w którym pomagać mu będą trzej pracownicy z jego prezydenckiej kancelarii.

Zgodnie z ustawą o prawach prezydenta i jego rodziny Stewo Pendarowski ma prawo do emerytury równej wysokości wynagrodzenia, otrzymywanego przez głowę państwa, własnego biura z maksymalnie trzema współpracownikami, zabezpieczenia osobistego, a także prawo do korzystania z pojazdu służbowego i kierowcy.

Z wyżej przedstawionych praw korzystają dwaj byli – i jedyni nadal żyjący – prezydenci Macedonii Płn. Branko Crwenkowski i Gorge Iwanow.

Stewo Pendarowski przegrał 8 maja drugą turę wyborów prezydenckich z Gordaną Siljanowską-Dawkową z konserwatywnej WMRO-DPMNE. Ubiegający się o reelekcję kandydat uzyskał niecałe 30 proc. głosów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl