fot. PAP/EPA

Macedonia Północna została 30. członkiem NATO

Macedonia Północna jest już pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. To trzydziesty członek sojuszu. Oficjalna ceremonia przyjęcia tego kraju odbyła się w kwaterze głównej NATO w Brukseli.

Nie Macedonia, a Macedonia Północna. To właśnie między innymi nazwa kraju stała dotąd na przeszkodzie przyłączenia tego państwa do Paktu Północnoatlantyckiego.

– Grecja odmawiała swojej zgody, odwołując sie do tego, że nie uznaje nazwy tego państwa, gdyż Macedonia w rozumieniu Aten jest częścią spuścizny Wielkiej Grecji – mówił profesor Krzysztof Kubiak.

Ostatecznie władze w Skopje spełniły wszystkie warunki. Tak w mediach społecznościowych nowego członka NATO witał w poniedziałek prezydent Polski Andrzej Duda:

– Z radością witam Macedonię Północną jako 30. członka NATO. To trudny czas dla Świata ale transatlantycka rodzina rośnie w siłę – napisał prezydent Andrzej Duda.

Polska popierała przystąpienie Macedonii Północnej do NATO – podkreślił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

– Nie chodzi tylko o samą Macedonię, tylko o pokazanie, że NATO prowadzi politykę otwartych drzwi, czyli w perspektywie możemy rozważać przyjęcie innych państw. Pamiętajmy, że takie aspiracje zgłaszała Gruzja, zgłasza Ukraina – powiedział Paweł Soloch.

Przyjęcie Macedonii Północnej do NATO to uwieńczenie długoletniego procesu zapewniania struktury bezpieczeństwa obszarowi po-jugosłowiańskiemu – zwrócił uwagę profesor Krzysztof Kubiak.

– W tej chwili spośród państw pojugosłowiańskich poza strukturami Sojuszu znajduje się jedynie Serbia, będąca tradycyjnym aliantem Rosji oraz Kosowo, pozostające protektoratem Unii Europejskiej – zaakcentował prof. Krzysztof Kubiak.

Oraz Bośnia i Hercegowina, która od lat stara się o przystąpienie do Sojuszu. Obecność Macedonii Północnej wśród krajów NATO to również większe bezpieczeństwo granic w obliczu wciąż trwającego kryzysu migracyjnego – zauważył prof. Tadeusz Marczak.

– Przyłączenie Macedonii Północnej do Paktu Północnoatlantyckie stwarza właśnie taką zaporę dla tych fal migracyjnych – podsumował prof. Tadeusz Marczak.

Niewykluczone, że w najbliższym czasie Macedonia Północna wstąpi także do Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu zielone światło w tej sprawie dali ministrowie ds. europejskich krajów członkowskich.

TV Trwam News

drukuj