fot. pixabay.com

Prześladowanie chrześcijan trwa. Ks. prof. W. Cisło: W Nigerii o 60 proc. wzrosła liczba zamordowanych chrześcijan

Siła prześladowań chrześcijan pozostaje ekstremalnie wysoka – tak wynika ze Światowego Indeksu Prześladowań 2024 autorstwa organizacji Open Doors.

Czytamy w nim, że liczba prześladowanych chrześcijan na świecie to ponad 365 milionów w 78 krajach. W pierwszej trójce państw o największej sile prześladowań znalazły się: Korea Północna, Somalia i Libia.

W raporcie wskazano też na drastyczny wzrost przemocy na tle religijnym w Afryce Subsaharyjskiej. Zostało tam zabitych ponad 4,5 tys. chrześcijan. W Nigerii 9 na 10 morderstw było popełnianych na tle religijnym.

W Nigerii o 60 proc. wzrosła liczba zamordowanych chrześcijan. (…) Tam sytuacja wcale nie uległa poprawie. Dramatycznie jest również w Sudanie Południowym. Wszystko przez bojówki i różne ruchy terrorystyczne. (…) Trudna sytuacja jest w Etiopii. Kraj – chociaż biedny – przyjmuje miliony uchodźców. Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną religią na świecie. Z drugiej strony rekcja świata na to, co się dzieje, jest bardzo mała – zauważył ks. prof. Waldemar Cisło, prezes polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W raporcie wskazano też, że wzrosła liczba ataków na kościoły. W czołówce pod tym względem znalazły się: Chiny, Indie, Nigeria, Nikaragua i Etiopia.

Łączna liczba kościołów lub innych chrześcijańskich obiektów publicznych zaatakowanych lub zamkniętych wyniosła blisko 14 tysięcy.

Pełny raport jest dostępny na stronie opendoors.pl.

RIRM

drukuj