fot. TT/PomocKosciolowi

Polska pomoc dla Libanu

Libańskie rodziny od sobotniego ranka odbierają pomoc humanitarną, która dotarła z Polski. To m.in. środki higieniczne i dezynfekcyjne. „Ta pomoc jest bardzo potrzebna. Na miejscu panuje ogromna bieda” – relacjonuje ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1296824772479918081

– To, co nas inspiruje do pomocy, to jest utrata siły nabywczej pieniądza. Oficjalny kurs wymiany jest 1,5 tys. za dolara, natomiast kurs czarnorynkowy – 7 tys. Rząd wypłacając pensję zachował oficjalny kurs, ale ceny towarów w sklepach są wyceniane po kursie czarnorynkowym, czyli w krótkim czasie siła nabywcza ich pensji spadła – poinformował ks. prof. Waldemar Cisło.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1296431030086369282

Sytuacja finansowa mieszkańców Libanu jest bardzo tragiczna. Wiele rodzin żyje w skrajnym ubóstwie. Odpowiedzialny jest za to czarnorynkowy kurs waluty.   

– Stąd ta bieda, stąd to ubóstwo. Kolejnym projektem, który będziemy starali się realizować i zachęcali Polaków do pomocy jest zapomoga dla rodzin, żeby mogli wyremontować swoje mieszkania, by mieli gdzie mieszkać. Potrzeba dwóch tysięcy dolarów, żeby wstawić szyby i wyremontować straty po wybuchu. Pamiętajmy, że głównie dotknięte są tym dzielnice chrześcijańskie blisko portu – zwrócił uwagę dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Międzynarodowa organizacja katolicka Pomoc Kościołowi w Potrzebie zorganizowała specjalna zrzutkę dla ofiar poszkodowanych w wyniku eksplozji w Bejrucie. Dzięki naszej bezinteresownej pomocy, potrzebujący będą mieli szansę wyjść z głębokiego kryzysu spowodowanego wybuchem w bejruckim porcie.

– Dziękujemy wszystkim telewidzom za wspieranie tego projektu, za modlitwę. To jest bardzo istotne. Oni sobie bardzo cenią takie gesty solidarności, bo czują, że nie są pozostawieni sami sobie. Serdeczne pozdrowienia dla Telewidzów TV Trwam od przedstawicieli patriarchatu (w niedzielę mamy z nimi spotkanie). Będziemy dalej pracować nad tym, aby jak najskuteczniej pomagać – mówił ks. prof. Waldemar Cisło.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1291669758568542209

ks. prof. Waldemar Cisło/TV Trwam News

drukuj