Poznań: Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem „Poznań. Chrystus i my”
Pod hasłem „Poznań. Chrystus i my” nawiązującym do przypadającej w tym roku 1050. rocznicy powstania biskupstwa poznańskiego, pielgrzymują uczestnicy 84. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Ze stolicy Wielkopolski pątnicy wyruszyli w piątek.
Do Częstochowy, podobnie jak w poprzednich latach, pielgrzymować będzie około 2 tys. osób. Uczestnicy mają do pokonania mniej więcej 300 kilometrów.
– W roku 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu chcemy, by pielgrzymi zobaczyli swoje miejsce w Kościele nie tylko jako pojedyncze osoby, ale również jako wspólnota parafialna i diecezjalna. Chcemy, by zauważyli, że wiara konkretnych ludzi przekłada się na życie wspólnoty Kościoła w naszej archidiecezji – powiedział kierownik poznańskiej pielgrzymki, ks. Jan Markowski.
Wyjaśnił, jakie powiązanie ma pielgrzymka poznańska ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę.
– Kontynuujemy tę myśl także w kierunku rocznicy odzyskania niepodległości. Będziemy wskazywać, że ten historyczny fakt jest mocno związany z wiarą narodu. Pod kątem obu rocznic, jubileuszu biskupstwa i jubileuszu polskiej niepodległości przygotowane zostały konferencje dla pątników – tłumaczył ks. Jan Markowski.
Podobnie jak w poprzednich latach start pielgrzymki z Poznania poprzedziła Msza św. w katedrze pod przewodnictwem metropolity poznańskiego ks. abp. Stanisława Gądeckiego.
– Wy, drodzy pielgrzymi, idąc do Maryi macie szansę głosić Chrystusa. Dlatego wasza pielgrzymka jest znaczącym wydarzeniem w waszym życiu. Z jednej strony jest ona praktyką czynnej ascezy i pokuty za ludzkie słabości wyrażającą nieustanną czujność człowieka wobec własnej ułomności i przygotowującą go wewnętrznie do przemiany serca. Z drugiej, jest dziełem misyjnym – podkreślił w homilii ks. abp Stanisław Gądecki.
Pierwsza grupa pielgrzymów wyruszyła na Jasną Górę we wtorek z wielkopolskiego Czarnkowa. Ci mają do przejścia kilkadziesiąt kilometrów więcej, niż pielgrzymi startujący z Poznania.
Obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce zostały zainaugurowane w grudniu ub. roku. Ich kulminacja odbyła się w stolicy Wielkopolski pod koniec czerwca.
Biskupstwo w Poznaniu ustanowiono w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I.
PAP/ RIRM