Jasna Góra: modlitwa wdzięczności za beatyfikację ks. kard. S. Wyszyńskiego i zaprzestanie rozlewu krwi na Ukrainie

W niedzielę wieczorem na Jasnej Górze rozpocznie się modlitwa, podczas której wierni będą dziękować za ubiegłoroczną beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, a zarazem prosić o zaprzestanie rozlewu krwi na Ukrainie – podało biuro prasowe sanktuarium.

Modlitwa „Z błogosławionym Prymasem Wyszyńskim czuwamy w Domu Matki” rozpocznie się Apelem Jasnogórskim. Czuwanie poprowadzi wspólnota Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, której ks. kard. Stefan Wyszyński jest patronem.

Jak podały służby prasowe Jasnej Góry, modlitwa będzie „wołaniem o zaprzestanie rozlewu krwi na Ukrainie za wstawiennictwem bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który sam doświadczył w swoim życiu gehenny wojny”. Nocne czuwanie wpisuje się też w przygotowania do planowego na 3 maja narodowego dziękczynienia za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, które odbędzie się na Jasnej Górze.

Po Apelu rozpocznie się konferencja formacyjna z udziałem świadków życia błogosławionego i specjalistów zajmujących się opracowywaniem jego teksów. Po konferencji przewidziano wspólną modlitwę różańcową z rozważaniami kard. Wyszyńskiego przygotowanymi przez Jasnogórską Rodzinę Różańcową. O północy celebrowana będzie Msza św. dziękczynna.

„Bł. prymas jest orędownikiem spraw pokoju, bo sam doświadczył gehenny wojny. Jako kapelan posługiwał w szpitalu wojennym, ale też chodził po lasach, docierając do rannych, by ich rozgrzeszać, przynosił na plecach rannych do szpitala. Wiedział, że odwaga ludzi ruszających do walki potrzebuje modlitewnego zaplecza” – powiedziała Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, cytowana przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Jak dodała, Ksiądz Kardynał był szczególnym opiekunem Kościoła na Wschodzie, potajemnie święcił kapłanów z krajów bloku komunistycznego i modlił się w intencjach pokoju.

O pokój na Ukrainie i Europie oraz za uchodźców modlili się w niedzielę na Jasnej Górze także przedstawiciele Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, którzy na co dzień pomagają m.in. bezdomnym, samotnym matkom, dzieciom z rodzin ubogich i osobom starszym.

„Modlimy się, by ludzie uciekający przed wojną znaleźli wsparcie i na teraz, i w przyszłości, by nie popadli w bezdomność” – powiedział krajowy kapelan Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, ks. Stanisław Słowik.

Członkowie Towarzystwa przyjeżdżają na Jasną Górę w ramach wielkopostnych rekolekcji od ponad 20 lat. Teraz, po rosyjskiej agresji, wśród osób, którym udzielają wsparcia znaleźli się także ukraińscy uchodźcy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl