Komisja kultury odrzuciła projekt uchwały ws. profanacji
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt uchwały w sprawie profanacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Ostateczną decyzję podejmie Sejm.
Za głosowało 12 posłów, 9 było przeciw. W dokumencie autorstwa posłów PiS wyrażono głębokie oburzenie i ubolewanie wobec ataku na Ikonę Królowej Polski. W projekcie wezwano do zaprzestania ataków na Kościół katolicki i jego wiernych.
W dokumencie napisano, że „Ten bezprecedensowy akt wandalizmu musi zostać surowo potępiony. Nie może być i nie będzie zgody na niszczenie najważniejszych dla Polaków relikwii i symboli, na których opiera się nasza narodowa tożsamość”. Jednocześnie zaznaczono w nim, że to dramatyczne wydarzenie z 9 grudnia 2012 roku „wpisuje się w ciąg licznych objawów agresji wobec Kościoła Katolickiego”.
– Jesteśmy świadkami niebywałej rzeczy. Od kilkuset lat nikt nie odważył się na atak na Cudowny Obraz na Jasnej Górze. Przeżyliśmy straszne rzeczy, były zabory, powstania, II wojna światowa, okres stalinizmu, komunizmu i nikt nie ważył się zaatakować obrazu. W ostatnich latach została wytworzona specyficzna atmosfera, która mogła mieć wpływ na taki czyn. Myślę, że polski Parlament powinien dać wyraz temu, że nie ma akceptacji na taką atmosferę, że stało się rzeczywiście coś ważnego, że chodzi nie tylko o symbol duchowy, ale też narodowy. Gdybyśmy chcieli mówić o desygnacie polskości to byłby nim na pewno Obraz na Jasnej Górze – powiedział pos. Jan Dziedziczak z PiS.Przypomnijmy 9 grudnia ubiegłego roku 58 letni mieszkaniec Świdnicy rzucił farbą w wizerunek Jasnogórskiej Pani. Obraz nie został uszkodzony dzięki zabezpieczeniom.
W zeszłym tygodniu częstochowski sąd okręgowy zadecydował, że mężczyzna trafi na miesięczną obserwację sądowo-psychiatryczną. Wcześniej Jerzy D. został aresztowany, postawiono mu zarzuty zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz obrazy uczuć religijnych.
RIRM