Spotkanie partii ws. TK

Wczoraj, w Sejmie, odbyło się spotkanie ws. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wzięli w nim udział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz i przedstawiciel partii KORWiN. Na spotkanie nie przyszli reprezentanci Platformy Obywatelskiej, Kukiz’15, Nowoczesnej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Partii Razem. 

Sejmowa podkomisja najprawdopodobniej będzie pracowała nad projektami ustaw PiS-u i PSL-u, które dotyczą TK.

Lider PiS-u zapowiedział prace nad dwoma projektami, które dotyczą funkcjonowania Trybunału. Liczy, że uda się wypracować rozwiązania kompromisowe. Jarosław Kaczyński zastrzegł jednak, że ustawa będzie miała charakter przejściowy. Projekt ostatecznej ustawy mają wypracować eksperci.

Poseł PiS Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości podkreśla, że sytuacja wytworzona przez opozycje wokół TK zmusza do pilnego działania naprawczego.

– W szczególności niezbędne jest uchwalenie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Praktyką sejmową jest, że jeśli akt prawny jest obszerniejszy, to komisja wyłania ze swojego grona podkomisję. W mniejszym gronie łatwiej jest wypracować tekst, który będzie mógł być później zaprezentowany na forum całej komisji i jeśli przejdzie przez prace w komisji to również na forum plenarnym Sejmu. Tak było również w wielu poprzednich sytuacjach, w przypadku wielu innych ustaw. Ta praktyka jest niemalże regułą chyba, że chodzi o akty prawne o bardzo wąskim zakresie – mówi poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

Dziś po południu najprawdopodobniej odbędzie się spotkanie ws. TK zapowiadane przez PO, Nowoczesną i PSL. Nic nie wskazuje na to, aby pojawił się na nim przedstawiciel partii rządzącej.

RIRM

drukuj