Poświęcenie tablicy Ślubów Narodu Polskiego

Dziś na Jasnej Górze ks. biskupi poświęcą tablicę upamiętniającą Śluby Narodu Polskiego. Zawiera ona pełny tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu złożonych 26 sierpnia 1956 r.

 

O godz. 10.00 o. Kamil Szustak OSPPE będzie przewodniczył modlitwie pielgrzymów „Wypełniamy Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego”. Po poświęceniu tablicy o godz. 11:00 księża biskupi będą sprawować Eucharystię na Szczycie Jasnogórskim. Eucharystii będzie przewodniczył prymas Polski  ks. abp Józef Kowalczyk. Homilię wygłosi metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

Podczas Mszy św. odnowiony zostanie Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich. Następnie odbędzie się  Droga Krzyżowa, odmówiony będzie różańiec, przejdzie procesja eucharystyczna. Uroczystości zakończą się Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00.

 

Tekst umieszczony na tablicy napisał ks. kard. Stefan Wyszyński – Prymas Polski podczas internowania w Komańczy. Ks. prof. Marek Chmielewski z Instytutu Teologii Duchowości na KUL mówi, że śluby powstały trzysta lat po ustanowieniu przez króla Jana Kazimierza Maryi Królową Polski i na 10 lat przed tysiącleciem Chrztu Polski. Ciągle są aktualne – dodał ks. prof. Marek Chmielewski.

 

„Jest to program, który mimo, że upłynęło już tyle lat, wciąż jest aktualny i niestety trzeba powiedzieć jest wciąż programem dopiero do wykonania. Naród przyrzeka, że zobowiązuje się, że Polska będzie rzeczywistym królestwem Chrystusa i Maryi, zobowiązuje się, że każdej polskiej duszy będziemy strzec, daru łaski życia, jako Życia Bożego. Następnie jest mowa o obronie nienarodzonych, możemy usłyszeć wymowne zdanie: gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść, aniżeli śmierć zadać bezbronnym”- powiedział ks. prof. Marek Chmielewski i Instytutu Teologii Duchowości na KUL.

 

 

Wypowiedź ks. prof. Marka Chmielewskiego


Pobierz Pobierz

 

RIRM
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl