W niedzielę rusza 30. Międzynarodowa Parafiada

1,5 tys. uczestników z siedmiu krajów – Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Polski – weźmie udział w 30. finale Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, która w niedzielę rozpocznie się w stolicy. Imprezę honorowym patronatem objął prezydent Polski Andrzej Duda.

Pomysłodawcą ruchu parafiadowego był pijar, śp. o. Józef Janiec. O. Jacek Wolan, rzecznik prasowy parafiady, podkreślił, że antyczna triada, na której oparty jest program parafiady: stadion, teatr, świątynia, obejmuje aktywności o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym.

„Twórca ruchu parafiadowego o. Józef Joniec studiował przez kilka lat filologię klasyczną. Zauważył, że greckie państwo-miasto musiało mieć te trzy obiekty, żeby funkcjonować. Zrozumiał, że młodego człowieka należy edukować we wszystkich tych sferach: fizycznej, intelektualnej i duchowej” – powiedział o. Jacek Wolan.

Uczestnicy wystartują w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach sportowych, m.in. lekkoatletyce, pływaniu, piłce nożnej, koszykowej i siatkowej. Wezmą też udział w konkursach wiedzy, plastycznych, wokalnych, przeglądach teatralnych i warsztatach. Jednym z nich będzie konkurs wiedzy o polskich ikonach piłki nożnej, innym – konkurs plastyczny „Life in a Jar”, nawiązujący do działalności Ireny Sendler. Ponadto na uczestników czekają warsztaty tworzenia kolorowych kalejdoskopów czy instrumentów i narzędzi muzycznych.

„Na zawody składają się konkursy indywidualne i grupowe. Prowadzimy klasyfikację generalną; na koniec jedna reprezentacja wygrywa współzawodnictwo w trzech parafiadowych filarach – stadionie, teatrze i świątyni” – wyjaśnił rzecznik.

Każdy dzień na parafiadzie rozpocznie się Mszą św., a wieczorem odbywać się będą apele.

„We wtorek na apelu obecny będzie przedstawiciel Ordynariatu Polowego WP, by razem z uczestnikami modlić się o pokój” – poinformował o. Jacek Wolan.

Tegoroczna Jubileuszowa 30. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży będzie nawiązywała do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do patriotycznego jubileuszu nawiązuje też gra plenerowa „Wyścig niepodległości”, której start jest przewidziany na godz. 15 w poniedziałek. Jak co roku uczestnicy będą zwiedzali różne miejsca Warszawy m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, gmach Sejmu, siedzibę Radia Plus i najważniejsze zabytki.

Parafiada rozpocznie się w niedzielę od Mszy św. o godz. 16 pod przewodnictwem Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców ks. bp. Mariana Florczyka w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. W ceremonii otwarcia weźmie udział przełożony polskich pijarów o. Józef Matras. Inaugurację poprzedzi przejście uczestników, prowadzonych przez Orkiestrę Reprezentacyjną Komendy Głównej Policji, wzdłuż trasy siekierkowskiej. Po Mszy św. odbędzie się koncert zespołu „Full Power Spirit”.

Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza powstało w 1992 r. z inicjatywy o. Józefa Jońca. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć tej organizacji jest coroczna Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Po raz pierwszy odbyła się w 1988 r. Wstępem do niej są parafiady regionalne. Stowarzyszenie organizuje także Letnie Obozy Parafiadowe oraz kursy i szkolenia dla kandydatów na wychowawców. O. Joniec, inicjator Parafiady, zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl