fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Nie ustają prześladowania chrześcijan na całym świecie

Wspominając świętego Szczepana – pierwszego męczennika – pamiętamy o prześladowanych chrześcijanach na świecie. A tych niestety przybywa. W ostatnich latach ataki na chrześcijan nasiliły się. Mijający rok jest jednym z najbardziej krwawych.

Św. Szczepan był jednym z siedmiu diakonów, którzy pomagali apostołom w pracy pośród powstających w pierwszym wieku wspólnot chrześcijańskich. Za swoją niezłomną wiarę został skazany na śmierć przez ukamienowanie. Tym samym stał się pierwszym męczennikiem.

– Narodzenie Chrystusa nie jest tanim sentymentalizmem – Bóg wchodzi w twarde człowiecze sytuacje, w twarde ludzkie zmagania i tylko w Chrystusie jesteśmy w stanie te zmagania owocnie przeżyć zachować godność, dobro w świecie pomnożyć i serca zachować w czystości i zjednoczeniu. Tego nas uczy również św. Szczepan – podkreśla metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga.

Drugiego dnia świąt dotykamy realizmu chrześcijańskiego życia – zwraca uwagę metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc.

– Pan Bóg jest blisko, ale też w tę naszą egzystencję, w to nasze życie wkomponowany jest i trud, i zmęczenie, i czasem męczeństwo dla Chrystusa – zaznacza ks. abp Wiktor Skworc.

Męczeństwo, które – jak mówi metropolita warmiński ks. abp Józef Górzyński – jest narodzeniem dla nieba.

– Męczeństwo jest pierwszą drogą do uczestniczenia w życiu Boga. Pierwszy męczennik jest przywoływany zaraz po narodzeniu Pana Jezusa, żeby tę myśl wyrazić – tłumaczy ks. abp Józef Górzyński.

Nie chciano wtedy przyjąć wiary w Jezusa, nie chciano, aby Jezus i jego nauczenie zmieniało świat.

– Wiara poprzez wieki niosła też ofiary. Pierwszą ofiarą jest św. Szczepan – pierwsza ofiara prześladowań – wskazuje metropolita białostocki ks. abp Tadeusz Wojda.

Świadectwo św. Szczepana wpisane jest w życie chrześcijanina – podkreśla ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. bp Tadeusz Lityński.

– Za prawdę o Chrystusie trzeba płacić nieraz wysoką cenę. Dzisiaj Kościół Męczenników w wielu rejonach świata, ale również nasza polska ziemia, zna doświadczenie męczeństwa za Chrystusa, za jego obecność w naszym życiu – akcentuje ks. bp Tadeusz Lityński.

Od ponad dwóch tysięcy lat chrześcijanie cały czas przelewają swoją krew za Chrystusa.

– Chrześcijanie należą do najbardziej prześladowanej grupy religijnej na świecie. Chrześcijanie wciąż należą do grupy, która najliczniej umiera za wiarę – mówi politolog dr Tomasz Teluk.

Liczna prześladowanych chrześcijan na świecie jest zatrważająca – zwraca uwagę Konrad Ciempka z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Wszystkich chrześcijan doświadczających dyskryminacji, prześladowań na tle religijnym, jest ponad 300 mln. Chrześcijanie są wyrzucani z pracy, wyrzucani ze swoich domów, wypędzani ze swoich miast tylko dlatego, że są chrześcijanami, że wierzą w Jezusa Chrystusa – wyjaśnia Konrad Ciempka.

Łącznie na całym świecie jest 21 państw, gdzie chrześcijanie doświadczają krwawych prześladowań. Tak dzieje się m.in. na Bliskim Wschodzie – wskazuje dyrektor organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.

– Mamy Irak, Iran. W Iranie jest napięta sytuacja, która wpływa na cały rejon. Mamy wpływy Arabii Saudyjskiej, gdzie też mamy bardzo dużo liczbę chrześcijan. Mamy też problemy tradycyjne, jak na przykład Pakistan, gdzie ta mała grupa chrześcijan jest prześladowana. W Egipcie też jest mniejszość Koptów katolickich – zaznacza ks. prof. Waldemar Cisło.

Chrześcijanie w wielu krajach są także dyskryminowani.

– Lansuje się taki liberalno- ateistyczny styl życia, który doprowadza do coraz większej agresji i niechęci wobec wyznawców Chrystusa na całym świecie – zaznacza dr Tomasz Teluk.

Praktyka spychania Kościoła do podziemi staje się coraz bardziej widoczna w wielu karach w Europie. Niestety, te niepokojące zjawiska docierają też do naszej ojczyzny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl