fot. pixabay.com

Pakistan: Chrześcijańskie małżeństwo uwolnione od zarzutów bluźnierstwa

Chrześcijańskie małżeństwo z Pakistanu zostało skazane w 2014 roku na karę śmierci za rzekome bluźnierstwa wobec islamu. Para została uniewinniona przez Sąd Najwyższy w Lahaurze.

Shafqat Emmanuel i jego żona Shagufta Kausar zostali oskarżeni o wysłanie imamowi SMS-ów obrażających proroka Mahometa. Mąż miał je wysłać z telefonu komórkowego żony, czemu obydwoje zaprzeczali, argumentując, że telefon im skradziono, a wiadomości wysyłała osoba trzecia.

Pakistańskie prawo mówi, że  każdy, kto umyślnie uszkodzi lub zbezcześci Koran, podlega karze dożywotniego pozbawienia wolności, a ten kto zniesławi proroka Mahometa – karze śmierci.

Od 1987 r., kiedy to Pakistan znowelizował swoje przepisy o bluźnierstwie, oskarżonych zostało o to prawie 1600 osób, w tym około 300 chrześcijan.

Najgłośniejszym jak dotąd przypadkiem skazania na karę śmierci za bluźnierstwo w Pakistanie była sprawa Asii Bibi, która spędziła za kratami aż dziewięć lat, zanim udało się ją uwolnić dzięki międzynarodowej presji organizacji, mediów oraz Kościoła.

opoka.news

drukuj