Zakopane: odbyła się konferencja „Góry – Ludzie – Wiara”

W ramach obchodów 20-lecia wizyty Świętego Jana Pawła II w Zakopanem wczoraj odbyła się konferencja naukowa pt. „Góry – Ludzie – Wiara”. Miasto wspólnie z parafiami, instytucjami i stowarzyszeniami przygotowało z tej okazji bogaty program uroczystości i wydarzeń towarzyszących.

Rok 2017 jest niezwykle wymowny dla podhalańskiej tożsamości. W tym roku zbiegają się bowiem bogate w symbolikę jubileusze, między innymi 100-lecie objawień w Fatimie, 20-lecie pobytu Św. Jana Pawła II na Podhalu, czy 20-lecie konsekracji sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

„Góry – Ludzie – Wiara” to temat konferencji, która wczoraj odbyła się na Podhalu.

– Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że ta rzeczywistość obok tego, że ona biegnie i ona jest naszą codziennością, jest również pewnym zjawiskiem, znacznie głębszym, buduje duchowość, ale buduje historię, buduje też rzeczywistość z punktu widzenia nauki. Stąd myśl, aby zaprosić historyków, zaprosić naukowców, badaczy, którzy próbują mierzyć i oceniać tą rzeczywistość z punktu widzenia nauki – tłumaczy dr Narcyz Sadłoń, wiceprezes Związku Podhalan Oddział Zakopane.

Jak mówią badacze, Podhale to jeden z najbardziej religijnych regionów Polski.

– Z danych wynika, ze Podhale jest jednym z najbardziej religijnych regionów Polski, chociaż z drugiej strony jest bardzo zróżnicowane. Są gminy, są dekanaty, gdzie religijność jest diametralnie wyższa albo niższa – wskazuje ks. dr Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Dla górali wiara katolicka jest bardzo ważna.

Gdy patrzymy na laicyzowanie się świata, to mamy przekonanie i pewność, że tak długo, jak w rodzinach góralskich trwać będzie kultura, jak będzie trwać pamięć o zwyczajach, o tradycjach podhalańskich, tak długo będzie trwała żywa, prawdziwa, głęboka wiara katolicka – zaznacza dr Narcyz Sadłoń.

Jak podkreśla prezes Związku Podhalan Andrzej Skupień, góry jednoczą, góry ściągają i góry dużo dają do przemyślenia.

– Ojciec Święty bywając w górach, w naszych górach i w górach na świecie, w ten sposób się zwracał właśnie do ludzi, żeby starać się jednoczyć, starać się w jakiś sposób nie rozbijać i tworzyć jedne inicjatywy, wspólne inicjatywy. Wokół tego będzie się wszystkim lepiej żyło – mówi Andrzej Skupień.

Temat konferencji objawia się również w życiu św. Jana Pawła II – podkreśla historyk dr hab. Paweł Skibiński.

Można powiedzieć tak, że góry prowadzą nas do Boga. Widzimy to w doskonały sposób w życiu św. Jana Pawła II, który był człowiekiem gór. Kochał góry, ale jednocześnie był oddany Bogu i traktował swoje życie, jako rodzaj służby, która musimy pełnić do końca wobec Boga. I to mu się udało – wskazuje dr hab. Paweł Skibiński.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl