Homilia papieża Benedykta XVI podczas Mszy św.w Parku Bellahouston

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!

„Królestwo Boże pośród was jest” Tymi słowami ewangelii, jakie usłyszeliśmy przed chwilą serdecznie pozdrawiam was wszystkich w Panu. Zaprawdę, Boże Królestwo jest już między nami. Podczas celebracji eucharystycznej, gdzie szkocki Kościół gromadzi się wokół ołtarza w jedności z następcą św. Piotra, raz jeszcze potwierdźmy naszą wiarę w Chrystusowe słowo i naszą nadzieję – nadzieją, która nigdy nie zawodzi – nadzieję Chrystusowych obietnic!. Gorąco pozdrawiam kard. Obrien i Biskupów Szkocji, w szczególności dziękuję abpowi Conti za słowa powitania w waszym imieniu; wyrażam głęboką wdzięczność za wysiłek jaki wniosły władze Brytyjskie i Szkockie oraz ojcowie miasta Glasgow aby nasze spotkanie mogło się odbyć.

Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że Chrystus nadal posyła swych uczniów w świat aby ogłaszali nadejście Królestwa i nieśli światu Jego pokój od domu do domu, od rodziny do rodziny, od miasta do miasta. Przybywam jako zwiastun tego pokoju do was, duchowych dzieci św. Andrzeja aby umocnić was w wierze Piotra. Przemawiam do was z podobnymi uczuciami jak wtedy, gdy mój umiłowany poprzednik Papież Jan Paweł II prawie 30 lat temu sprawował tu mszę św. i był witany przez najliczniejsze zgromadzenie jakie zna historia Szkocji.

Od tamtej historycznej wizyty wiele wydarzyło się w Szkocji i w jej Kościele. Z satysfakcją zauważam, jak wezwanie Jana Pawła II aby iść ramię w ramię z waszymi współziomkami chrześcijanami doprowadziło do większego zaufania i przyjaźni pomiędzy członkami Kościoła Katolickiego w Szkocji a tymi którzy należą do Szkockiego Kościoła Episkopalnego i innymi. Zachęcam was abyście nadal modlili się i działali z nimi w budowaniu lepszej przyszłości Szkocji posadowionej na naszym wspólnym dziedzictwie chrześcijańskim. W dzisiejszym pierwszym czytaniu usłyszeliśmy apel św. Pawła do Rzymian aby uznali, że jako członkowie Ciała Chrystusowego należymy do siebie nawzajem, i aby żyli w szacunku i we wzajemnej miłości. W tym duchu pozdrawiam przedstawicieli ekumenicznych, jacy zaszczycają nas swą obecnością. Bieżący rok naznaczony jest 450-tą rocznicą Reformacyjnego Parlamentu oraz 100-ną rocznicą Światowej Konferencji Misyjnej w Edynburgu, która, jak to jest szeroko uznawane, zrodziła nowoczesny ruch ekumeniczny. Dziękujmy Bogu za nadzieję jaką zmysł ekumeniczny i ekumeniczna współpraca niosą dla zjednoczonego świadczenia o zbawczej prawdzie Słowa Bożego w dzisiejszym tak szybko zmieniającym się społeczeństwie.

Pośród różnorakich darów rozwijających Kościół jakie wylicza św. Paweł, jest i dar nauczania. Przepowiadaniu Ewangelii towarzyszyła zawsze troska o słowo: o natchnione słowo Boga i o kulturę, w której to słowo zapuszczało korzenie i rozkwitało. Tu w Szkocji myślę o trzech średniowiecznych uniwersytetach ufundowanych przez papieży, z uniwersytetem św. Andrzeja, który rozpoczyna świętowanie swojego 600 lecia. W ostatnich 30 latach z pomocą władz cywilnych, szkoły katolickie w Szkocji podjęły wyzwanie zapewnienia integralnej edukacji większej liczbie studentów i wspomagały młodych ludzi nie tylko na ich ścieżkach duchowego i ludzkiego rozwoju, ale też we wchodzeniu w życie zawodowe i publiczne. Jest to wielki znak nadziei dla Kościoła i zachęcam katolickich fachowców, polityków i nauczycieli w Szkocji aby nigdy nie zatracili poczucia wezwania by wykorzystywać swoje talenty i doświadczenie na służbę wiary, włączając się we współczesną kulturę Szkocji na każdym jej poziomie.
Ewangelizacja kultury jest jeszcze ważniejsza w naszych czasach, kiedy to „dyktatura relatywizmu” próbuje zaciemnić niezmienną prawdę o ludzkiej naturze, o przeznaczeniu człowieka i jego najwyższym dobru. Niektórzy próbują dziś wykluczyć wiarę religijną z dyskursu publicznego, próbują zepchnąć ją do prywatności lub nawet przedstawiać wiarę jako zagrożenie dla równości i wolności. A przecież religia jest faktycznie gwarancją autentycznej wolności i szacunku, uczy nas patrzenia na każdą osobę jako na brata lub siostrę. Z tego powodu apelują szczególnie do was, wierni świeccy, abyście zgodnie z powołaniem chrzcielnym i waszą misją byli nie tylko przykładami wiary w życiu publicznym ale również abyście wprowadzali na forum publiczne sprawę promowania wizji i mądrości wiary. Dzisiejsze społeczeństwo potrzebuje jasnego głosu, który zaproponuje prawo do życia nie w dżungli samoniszczących i arbitralnych wolności lecz w społeczeństwie które pracuje na prawdziwy dobrobyt swych obywateli i zapewnia im wsparcie i ochronę w obliczu ich słabości i delikatności. Nie lękajcie się podejmować tej służby na rzecz waszych braci i sióstr i na rzecz przyszłości waszego umiłowanego narodu.

Św. Ninian, którego uroczystość dziś celebrujemy nie bał się być samotnym głosem. Podążając śladami uczniów, których Pan posłał na długo przed nim, Ninian stał się jednym z najwcześniejszych misjonarzy katolickich, którzy przynieśli swoim współziomkom Brytanom Dobra Nowinę o Jezusie Chrystusie. Jego kościół misyjny w Galloway stał się centrum pierwszej ewangelizacji tego kraju. Wysiłek ten został, później podjęty przez św. Mungo, patrona miasta Glasgow, i przez innych świętych, do największych z nich musimy zaliczyć św. Kolumbę i św. Małgorzatę. Wielu ludzi natchnionych ich przykładem pracowało poprzez wieki aby przekazać wiarę wam. Usiłujcie stawać się godnymi tej wielkiej tradycji! Niech wezwanie św. Pawła z pierwszego czytania stale was inspiruje
„Nie opuszczajcie się w gorliwości! Bądźcie płomiennego ducha! Pełnijcie służbę Panu! Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali”

Pragnę teraz skierować specjalne słowo do biskupów Szkocji. Drodzy bracia, chcę umocnić was w waszym duszpasterskim zwierzchnictwie nad katolikami Szkocji. Jak wiecie jedną z waszych pierwszych duszpasterskich powinności jest troska o waszych kapłanów i o ich uświęcenie. Tak jak oni są dla wspólnoty katolickiej Alter Christus, tak wy jesteście dla nich. Żyjcie pełnią dobroci i miłosierdzia, jakie wypływają od samego Chrystusa w waszej braterskiej posłudze pośród waszych kapłanów. Módlcie się z nimi o powołania aby Pan żniwa posłał robotników na żniwo swoje. Tak jak Eucharystia buduje Kościół, tak kapłaństwo jest centrum życia Kościoła. Zaangażujcie się osobiście formując waszych kapłanów jako grono ludzi którzy natchną innych do całkowitego poświęcenia się na służbę Bogu Wszechmocnemu. Troszczcie się także o waszych diakonów, których posługa jest w szczególny sposób złączona jest z urzędem biskupim. Bądźcie im ojcami i przewodnikami w drodze do świętości, umacniając ich do wzrostu w wiedzy i mądrości i w podejmowaniu misji głosicieli, do której zostali wezwani.

Drodzy kapłani Szkocji, jesteście powołani do świętości i do służenia Ludowi Bożemu przez kształtowanie swojego życia w oparciu o tajemnicę krzyża Chrystusa. Głoście Ewangelię z czystym sercem i spokojnym sumieniem. Poświęcajcie się Bogu samemu a staniecie się dla ludzi młodych świecącym przykładem życia świętego, prostego i radosnego: Oni, z kolei, na pewno zechcą przyłączyć się do was i oddać się na wyłączną służbę Ludowi Bożemu. Niech inspiruje was wszystkich przykład św. Jana Ogilvie, który był pełen poświęcenia, bezinteresowności i odwagi. Również zachęcam Was, Drodzy zakonnicy i siostry zakonne Szkocji, abyście byli światłem na szczycie wzgórza, do autentycznego życia chrześcijańskiego, życia modlitwy i działania, które jest świadectwem drogi w światłości i mocy Ewangelii.

Wreszcie, chciałbym powiedzieć kilka słów do was, moi drodzy młodzi katolicy Szkocji. Wzywam was abyście prowadzili życie godne naszego Pana (por. Ef 4:1) i samych siebie. W życiu codziennym spotykacie się z wieloma pokusami – narkotyki, pieniądze, seks, pornografia, alkohol – o których świat mówi, że przyniosą wam szczęście, ale te rzeczy są niszczą i rozbijają. Jest tylko jedna rzecz, która trwa: osobista miłość Jezusa Chrystusa do każdego i każdej z was. Znajdź Go, poznaj Go i pokochaj Go, a On uwolni Cię od zniewolenia błyszczącym, ale powierzchownym życiem często promowanym w dzisiejszym społeczeństwie. Odłóżcie na bok to, co jest bezwartościowe i dowiedzcie się o własnej godności dzieci Bożych. W dzisiejszej Ewangelii Jezus prosi nas o modlitwę o powołania: Modlę się, aby wielu spośród Was poznało i pokochało Jezusa Chrystusa, i przez to spotkanie poświęciło się całkowicie Bogu, modlę się zwłaszcza za tych spośród Was, którzy powołani są do kapłaństwa i życia zakonnego. Oto wyzwanie, jakie dziś Chrystus stawia przed wami: Kościół należy teraz do Ciebie!
Drodzy przyjaciele, raz jeszcze wyrażam radość, że mogę z wami celebrować tę mszę św. Jestem szczęśliwy mogąc zapewnić was w starym języku waszego kraju o mojej modlitwie

Sìth agus beannachd Dhe dhuibh uile; Dia bhi timcheall oirbh; agus gum beannaicheadh Dia Alba.
Pokój Boży i błogosławieństwo dla wszystkich, Bóg was obejmuje i niech Bóg Błogosławi lud Szkocji.

 

Tłumaczenie Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl