Zmiany w Instytucie Zachodnim

Pod koniec ubiegłego roku z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości przyjęto nową ustawę o Instytucie Zachodnim, w myśl której placówka przechodzi spod nadzoru Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do Kancelarii Premiera. Instytut od nowego roku może liczyć na trzy razy więcej pieniędzy.

Choć Instytut Zachodni znajduje się w Poznaniu, to nie w Poznaniu, a w Warszawie, decydowano o jego losie. Aby instytut mógł odzyskać swój dawny blask najpierw placówkę zamknięto, a potem stworzono na nowo. Oczywiście nikt nie burzył murów instytutu, a cała operacja odbyła się jedynie na papierze.                                       

– Zostały stworzone podwaliny, fundamenty. Natomiast dużo zależy teraz od praktyki – mówi dr Bartłomiej Wróblewski.

Ta praktyka pokaże czy instytut w nowej formule się obroni. Po 1 stycznia placówka przestała być instytucją tylko naukową. Teraz ma pełnić rolę tzw. think-tanku. Oprócz działalności naukowej eksperci na co dzień mają pomagać w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki zagranicznej, zwłaszcza tej dotyczącej Niemiec.

– One są sformułowane w samej umowie, jako prowadzenie takiej działalności eksperckiej, analitycznej, także do pewnego stopnia naukowej, dotyczącej – przede wszystkim – Niemiec, stosunków polsko-niemieckich – podkreśla dr. Michał Nowosielski, dyrektor Instytutu Zachodniego.

Zmiany organizacyjne na dobre mają zażegnać swoisty kryzys finansowy instytutu. W minionym roku naukowcy ledwo wiązali koniec z końcem. Roczny budżet placówki wynosił jedynie 800 tysięcy złotych. Teraz pieniędzy ma być trzy razy tyle.

– Czujemy, że sytuacja instytutu stabilizuje się po tych kilku latach problemów, również problemów finansowych – zaznacza dr Michał Nowosielski.

W 2015 roku pieniędzy brakowało na badania i wynagrodzenia pracowników. Pracownicy przez długi czas otrzymywali połowę swojego wynagrodzenia.  W praktyce oznaczało to, że profesorowie zarabiali jedynie 1600 złotych na rękę, a pracownicy administracji 1300.

– Trudno odnosić obecną kwotę dofinansowania do tych środków, które otrzymywaliśmy wcześniej. To były zupełnie inne warunki. To sytuacja nieporównywalna – podkreśla Krzysztof Malinowski.

Instytut Zachodni to jedyna tego typu placówka w Polsce. Od zakończenia II wojny światowej bada historię i kulturę Zachodu, przede wszystkim Niemiec. W magazynach instytutu zgromadzono ponad 100 tysięcy książek i dokumentów.

Zwiększenie finansowania i przekazanie nadzoru placówki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do Kancelarii Premiera to tylko pierwszy krok w rewolucji związanej z instytutem. Wiele wskazuje na to, że kolejne dotyczyć będą zmian personalnych. Zmienią się też wymogi stawiane nowym pracownikom.

– Wszyscy pracownicy muszą bardzo dobrze znać stosunki niemieckie, bardzo dobrze znać język niemiecki. W ostatnich latach nie było to standardem w instytucie – zauważa dr Bartłomiej Wróblewski.

Po zmianach Instytut Zachodni ma mieć pozycję taką jak Polski Instytut Spraw Międzynarodowych czy Ośrodek Studiów Wschodnich.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl