fot. Agata

Zajęcia terenowe w Stacji „D&B” w Tucznie na kierunku „Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie” w AKSiM w Toruniu

W dniach 06.05-08.05.2022 r. w stacji terenowej Samodzielnej Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych im. „D&B” w Tucznie odbyły się zajęcia terenowe podyplomowego studium „Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie” w Akademii Kultury Społecznej w Medialnej w Toruniu . Kierunek zapoczątkował śp. prof. dr hab. Jan Szyszko. Warsztaty dotyczyły rozpoznawania ptaków w ich środowisku bytowania. 

W pierwszym dniu po wprowadzeniu w cykl zajęć terenowych pracowni „D&B” w Tucznie przez Panią Krystynę Szyszko, żonę śp. prof. dr. hab. Jana Szyszko (pomysłodawcę kierunku) oraz dr inż. Katarzynę Szyszko-Podgórską odbyła się wizytacja obiektu badawczego „Krzywda”.

Studenci zakładali pułapki do odłowiu fauny epigeicznej na wybranych powierzchniach badawczych. Pod kierownictwem dr inż. Katarzyny Szyszko-Podgórskiej miało miejsce rozpoznawanie gatunków zwierząt, m.in. chrząszczy.

fot. Karolina Gierat

Po południu miała miejsce wizytacja drugiego obiektu badawczego „Martew”. Również zostały zainstalowane pułapki od odłowiu fauny epigeicznej na danych powierzchniach badawczych pod okiem dr inż. Katarzyny Szyszko-Podgórskiej.

Pod wieczór studenci rozpoznawali i opisywali zebrane gatunki osobników w obiektach badawczych „Krzywda” i „Martew” w stacji terenowej pracowni „D&B” w Tucznie.

fot. Karolina Gierat

Na zakończenie dnia odbył się wieczorny aspekt rozpoznawania gatunków ptaków w miejscu ich bytowania. Studenci pod kierownictwem mgr. Leszka Stankiewicza odwiedzili obiekt badawczy „Krzywda” i dyskutowali nad zaobserwowanymi ptakami.

fot. Agata

Kolejny dzień zajęć terenowych (7 maja) rozpoczął się aspektem porannym wraz z mgr. Leszkiem Stankiewiczem. Studenci rozpoznawali gatunki ptaków w ich naturalnym środowisku na terenie obiektu otwartego „Krzywda”.

Następnie miała miejsce segregacja materiałów i odbyły się zajęcia w stacji „D&B” w Tucznie.

fot. Karolina Gierat

Po południu mgr Leszek Stankiewicz wygłosił wykład w sali wykładowej stacji „D&B” nt. dyrektywy ptasiej oraz biologii i ekologii, prezentując i omawiając najważniejsze gatunki ptaków.

Przez wzgląd na pogodę, wieczorny aspekt w badawczo-dydaktycznym obiekcie leśnym „Martew” nie do końca się udał. Deszcz pokrzyżował plany.

Studenci na koniec dnia podsumowali wyniki i spostrzeżenia zebrane podczas drugiego dnia w stacji terenowej w Tucznie.

Ostatniego już dnia, przed godz. 5.00, odbyło się rozpoznanie gatunków ptaków w miejscu ich przebywania na otwartym terenie obiektu „Martew” pod kierownictwem mgr. Leszka Stankiewicza.

fot. Monika Pałka

Po Mszy św. studenci wraz z wykładowcami dr inż. Katarzyną Szyszko-Podgórską oraz mgr. Leszkiem Stankiewiczem podsumowali wiedzę, oraz obserwację z całego wyjazdu terenowego do Tuczna na studniach podyplomowych na kierunku „Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie” 

Warto podkreślić, że powyższy kierunek w Akademii Kultury Społecznej w Medialnej w Toruniu został stworzony przede wszystkim dla osób zainteresowanych zrównoważonym rozwojem, pracowników instytucji państwowych związanych z ochroną środowiska, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, czy chociażby absolwentów kierunków przyrodniczych, ekonomicznych i prawniczych. Oprócz wiedzy teoretycznej studenci mają możliwość uczestniczenia w wyjazdach terenowych właśnie w stacji terenowej Samodzielnej Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych im. „D&B” w Tucznie.

fot. Karolina Gierat

Karolina Gierat/radiomaryja.pl  

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl