Tuczno: Zakończyło się Międzynarodowe Seminarium „Polityka klimatyczna świata w świetle porozumienia paryskiego”

Zakończyło się Międzynarodowe Seminarium w Tucznie „Polityka klimatyczna świata w świetle porozumienia paryskiego”. Spotkanie rzuciło nowe spojrzenie na walkę ze zbyt wysokim stężeniem dwutlenku węgla w atmosferze i zanieczyszczonym powietrzem. Proponowanym w czasie konferencji sposobem walki z tym i innymi klimatycznymi problemami jest tworzenie nowych terenów leśnych.

– Ważne dla opinii publicznej jest to, aby wiedziano, iż w Polsce jest jedyne i unikalne laboratorium badające zachowanie lasu i to, jak nim zarządzać – powiedział prezydent Światowej Federacji Naukowców prof. Antonino Zichichi.

Potwierdzają to wieloletnie badania, które prowadzi prof. Jan Szyszko w stacji badawczej w Tucznie.

– Polskie lasy są w stanie pochłaniać rocznie 42 mln ton CO2. Ta absorbcja wynika z naszej celowej działalności. Możemy to robić i pokazaliśmy jak to można robić. Niewyemitowanie tych 42 mln ton CO2 do atmosfery to – według cen w Unii Europejskiej – koszt 1 mld 50 mln euro – wskazał prof. Jan Szyszko.

To dużo tańsze rozwiązanie niż obecnie stosowane formy redukcji emisji – dodał prof. Antonino Zichichi.

– Przesłaniem, które chcielibyśmy, aby poniosło się stąd, z Tuczna, to udowodnienie, zademonstrowanie tego, że można rozwiązać jeden z ważnych problemów świata za 1/10 wydawanych na to pieniędzy, które i tak są wydawane na tego typu projekty – zaznaczył prezydent Światowej Federacji Naukowców.

Naukowcy wskazują, że uzyskane w ten sposób oszczędności mogłyby posłużyć na realizowanie wielu innych projektów ratujących przyrodę, takich jak wielki zielony mur w Afryce. Jego celem jest zatrzymanie procesu pustynnienia na północy tego kontynentu. Rozwiązałoby to wiele gospodarczych i społecznych problemów, które dotykają także Europę – powiedział Colonel Mbareck Diop, były doradca naukowy prezydenta Republiki Senegalu.

– Ten projekt pomoże ludziom walczyć z ubóstwem. Pozwoli także zostać tamtejszej ludności w swoim miejscu zamieszkania i uniknąć emigracji – podkreślił Colonel Mbareck Diop.

W dyskusji o polityce klimatycznej coraz aktywniejsze są związki zawodowe. Wszystkie trzy polskie centrale związkowe chcą, by wszystkie państwa rozliczyły się ze środków wydawanych na ochronę klimatu – powiedział Kazimierz Grajcarek z „Solidarności”.

– Co robią z tymi środkami, ile wydały środków na środowisko i ile z tych środków zostało przeznaczonych rzeczywiście na ochronę środowiska – mówił Kazimierz Grajcarek.

Jest to szczególnie ważne w kontekście rosnących cen uprawnień do emisji CO2.

– Zmniejszenie koncentracji o jedną tonę CO2 w atmosferze za pomocą redukcji kosztuje 25 euro. Ten sam efekt możemy uzyskać za pomocą gospodarowania lasami. Na podstawie naszych badań wiemy, że ten sam efekt możemy osiągnąć za cenę 2,5 euro w naszych polskich warunkach – podkreślił prof. Jan Szyszko.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl