W Tucznie odbywa się VI zjazd absolwentów studiów podyplomowych AKSiM „Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie”
Po raz szósty w Tucznie odbywa się zjazd absolwentów studiów podyplomowych „Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie”. Inicjatorem kierunku prowadzonego przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu był prof. Jan Szyszko.
Zjazd tradycyjnie rozpoczęła wspólna modlitwa. Mszy świętej w kościele w Tucznie przewodniczył o. dr Zdzisław Klafka CSsR. Rektor toruńskiej akademii w homilii nawiązał do determinacji prof. Szyszko w dążeniu do prawdy i zrównoważonego rozwoju Polski.
– On wiedział, że prawa są ważne, prawa trzeba respektować, ale trzeba zrozumieć prawdę porządku, w którym człowiek się znajduje. Prawdę o stworzeniu – wskazał o dr Zdzisław Klafka CSsR.
Tej prawdy na co dzień w życiu prywatnym i zawodowym poszukują wytrwale absolwenci – zapewnił jeden z nich, Leszek Tokarczyk.
– To, że spotykamy się, że spotykamy się po raz szósty – zapewne nie po raz ostatni – jest też świadectwem, że chcemy kontynuować to dziedzictwo, dorobek śp. prof. Jana Szyszko – zaznaczył Leszek Tokarczyk.
Każdemu zjazdowi absolwentów towarzyszy konferencja naukowa, która odbywa się w stacji badawczej stworzonej przez prof. Jana Szyszko – przypomniała jego żona – Krystyna.
– Po to ta pracownia powstała, żeby tutaj można było prowadzić badania, również spotykać się, prowadzić konferencje, dyskusje – wyjaśniła.
Tegoroczne wykłady były poświęcone konsekwencjom Zielonego Ładu dla zrównoważonego rozwoju Polski. Prof. Roman Niżnikowski przyznał, że konkluzje z wykładów i dyskusji są jednoznaczne.
– Nie jest to koncepcja, która nam ułatwi życie, a wręcz przeciwnie – przyczyni się do tego, że nasze życie będzie droższe i to na każdej płaszczyźnie – podkreślił prof. Roman Niżnikowski.
O Zielonym Ładzie musimy rozmawiać wykorzystując argumenty naukowe, a nie polityczne – wskazał dr Paweł Sałek, poseł na Sejm oraz były bliski współpracownik prof. Jana Szyszko.
– Wszystkim nam zależy na ochronie środowiska, ale musi się to odbywać w sposób bardzo rozsądny i rozumny. Dobrze, że ramach tego typu spotkań, sympozjów mamy możliwość dyskusji o tych problemach – powiedział dr Paweł Sałek.
Namacalnym śladem po kolejnym zjeździe będzie wyjątkowy portret prof. Jana Szyszko ufundowany przez absolwentów. Autorem obrazu jest lokalny artysta -Janusz Gajowiecki.
TV Trwam News