fot. Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski

W Tucznie upamiętniono śp. prof. Jana Szyszko

W Tucznie odsłonięto tablicę poświęconą profesorowi Janowi Szyszko. Uroczystości towarzyszyła konferencja naukowa na temat jego działalności naukowej i politycznej.

Wszystkie konferencje naukowe organizowane przez prof. Jana Szyszko zawsze rozpoczynała Msza św. Tak było także dziś. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu o. dr Zdzisław Klafka.

– Przyjechaliśmy do Tuczna, aby Bogu dziękować za dar osoby, która nas inspirowała i chociaż jej nie ma, dalej nas inspiruje. On dał świadectwo o tych darach Bożych i chciał zarazić nas pasją bycia gospodarzami w przyrodzie – mówił o. dr Zdzisław Klafka.

Pamiątkowa tablica zawisła na słynnej stodole, która była miejscem działalności naukowej profesora. Przyjmował w niej wielu ważnych gości oraz swoich studentów. To w Tucznie Jan Szyszko prowadził badania poświęcone pochłanianiu dwutlenku węgla przez lasy i gleby.

– Dzięki rodzinie jest działalność kontynuowana do dnia dzisiejszego w tej pięknej stacji, która emanuje na zewnątrz swoją niezależnością, szczerością, prawdą i wspaniałym wyznacznikiem patriotyzmu – wskazał prof. dr hab. Roman Niżnikowski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. Jana Szyszko.  

Tablicę ufundowali współpracownicy i wychowankowie profesora oraz absolwenci studiów podyplomowych „Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i medialnej w Toruniu.

– Tablica jest wyrazem uznania i wdzięczności za wiedzę, którą nam Pan profesor przekazywał o przyrodzie o lasach, o środowisku – podkreślił Leszek Tokarczyk.  

W trakcie konferencji naukowej pochylono się nad dorobkiem naukowym i politycznym prof. Jana Szyszko. Był też czas na osobiste wspomnienia – mówi  Paweł Sałek, wieloletni współpracownik profesora, a obecnie doradza prezydenta Andrzeja Dudy.

– O tym, jakim człowiekiem był minister Jan Szyszko, co sobą reprezentował, jak współpracował z ludźmi i w jaki sposób swoje całe życie naukowe i polityczne związał bezpośrednio z pracą dla Polski – zwrócił uwagę Paweł Sałek.

– Prof. Jan Szyszko był mężem stanu. Niekwestionowanym. On bronił fundamentów Polski. Polskiej wsi, polskiej ziemi, polskich lasów i uratował Polskę przed zaśmieceniem uprawami GMO – akcentował Dariusz Bąk, poseł PiS.  

W konferencji w Tucznie wziął udział minister środowiska Michał Woś.

– Dzisiaj grono, które tu stoi pokazuje, że to wielki szacunek, wielkie dzieło życia, które wykonał jest przekazane jako depozyt w dobre ręce i będzie niesione – mówił minister środowiska.  

Były poseł Stefan Melak wyszedł z inicjatywą uhonorowania profesora Jana Szyszko w Polskim Parlamencie.

– Zasłużył jako wspaniały minister, przewodnik Polaków po dziele tworzenia i odbudowy lasów na to, by jedna z sal sejmowych nosiła jego imię – zaproponował Stefan Melak.  

Specjalne listy do uczestników konferencji skierowali metropolita szczecińsko–kamieński ks. abp Andrzej Dzięga oraz były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i przyjaciel profesora – ks. kard. Gerhard Ludwik Muller.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl