fot. pixabay.com

Niebawem rykowisko jeleni karpackich. Już słychać pojedyncze porykiwania

Niebawem na Podkarpaciu, przede wszystkim w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, rozpocznie się rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpackich. Leśnicy szacują, że weźmie w nim udział blisko 2,5 tys. dojrzałych byków.

Jak zaznaczył rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, rykowisko zaczyna się, kiedy w nocy temperatura powietrza spada do kilku stopni Celsjusza.

„Na razie w górach i na pogórzu możemy usłyszeć jedynie pojedyncze porykiwania. Wkrótce będą one bardziej intensywne i towarzyszyć im będą uderzenia wieńcami o drzewa” – dodał leśnik.

W trakcie rykowiska dojrzały byk gromadzi wokół siebie stadko łań. Toczy o nie walkę z konkurentami.

„Uczestniczą w niej tylko silne i zdolne do prokreacji osobniki. Słabszy konkurent zazwyczaj ginie w tej rywalizacji” – zauważył rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Za kilka dni godowy ryk jelenia można będzie usłyszeć najczęściej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Wielu turystów myli go z rykiem niedźwiedzi.

Podczas rykowiska byki mają obniżoną czujność i dzięki temu łatwiej jest je podpatrzeć.

„Jednak nad ich bezpieczeństwem czuwają łanie z podporządkowanej chmary, czyli stada” – zapewnił Edward Marszałek.

Na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, żyje około 15 tys. jeleni. Po zakończeniu drugiej wojny światowej w południowo-wschodniej Polsce ich populację szacowano na niespełna 100 osobników.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl