[TYLKO U NAS] Prof. Jan Szyszko: Polska jest gotowa, by pochłaniać do 42 mln ton CO2 rocznie

Nie ma możliwości przywrócenia bioróżnorodności lasów bez pochłaniania dwutlenku węgla. To samo dotyczy procesu pustynnienia gleb – podkreśla w rozmowie z TV Trwam prof. Jan Szyszko, który bierze udział w 24. Konferencji COP24 w Katowicach. Pochłanianie CO2 przez lasy jest jedną z dróg realizacji Porozumienia Paryskiego.

Szczyt klimatyczny w Katowicach ma wypracować tzw. mapę drogową, która pozwoli na wejście w życie Porozumienia Paryskiego – przypomina w rozmowie z Tv Trwam prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

Mamy to rozpocząć od roku 2020, więc ten COP jest niezwykle istotny. Dwa lata to stosunkowo krótko, aby to wprowadzić. Jest jednak czas. Jesteśmy dobrze przygotowani, aby dojść do neutralności klimatycznej do roku 2050 – wskazuje polityk, który w 2015 roku reprezentował Polskę w trakcie negocjacji w Paryżu.

Prof. Jan Szyszko podkreśla, że Polska jest liderem w zakresie polityki klimatycznej i tym samym w zakresie polityki zrównoważonego rozwoju.

Polska, jako jedno z niewielu państw, dokonała dużej redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery, w tym samym czasie dokonując wzrost gospodarczego na poziomie 60 proc. To jedno z niewielu państw rozwiniętych, które dokonało tego z dużą nawiązką – dodaje.

I tym doświadczeniem Polska chce się dzielić przy okazji szczytu klimatycznego w Katowicach. Porozumienie Paryskie przewiduje dwa pola działania, tak aby jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie zmniejszyć koncentrację dwutlenku węgla w atmosferze. Mowa o redukcji emisji i pochłanianiu, gdzie sporą rolę mają do odegrania lasy – wskazuje były minister środowiska.

Mamy świetnie przygotowane lasy, potrafimy świetnie nimi gospodarować, aby pochłaniały dwutlenek węgla – podkreśla prof. Jan Szyszko.

Potwierdzenie tych słów przyniosła październikowa konferencja w Tucznie, w której udział brali wybitni naukowcy z Polski i ze świata, w tym prof. Antonino Zichichi, prezydent Światowej Organizacji Naukowców, oraz ks. kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Polska jest gotowa na to, by pochłaniać do 42 mln ton dwutlenku węgla rocznie. To już w tej chwili, a to przecież nie całe lasy, tylko te, które mamy dobrze przebadane – tłumaczy były minister środowiska.

Prof. Jan Szyszko dodaje, że pochłanianie ma bezpośredni wpływ na wielkie problemy świata.

Nie ma możliwości przywrócić bioróżnorodności lasów bez pochłaniania dwutlenku węgla. Zresztą, proces pustynnienia również można hamować tylko poprzez pochłanianie dwutlenku węgla. Pochłanianie pozwala na regenerację gleb, aby dawały więcej żywności, regenerację układów przyrodniczych, aby była lepszej jakości woda – podkreśla.

I stąd biorą się współczesne problemy, z jakimi nie radzi sobie społeczność międzynarodowa, jak głód czy migracje – dodaje były minister środowiska. Przypomina przy tym, że tylko zmniejszenie koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze w połączeniu z regeneracją gleb i układów przyrodniczych daje wymierne wskaźniki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl