[TYLKO U NAS] S. Mazurek: Skuteczne działania prof. J. Szyszko (także na arenie międzynarodowej) potęgują kampanię dezinformacyjną, która ma na celu obniżenia polskiej reputacji na świecie

Dzisiaj pojawił się artykuł (w „Gazecie Wyborczej”) o takim bardzo mocnym propagandowym brzmieniu, który mówił o tym, że minister Szyszko doradza, jak truć – powiedział na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Sławomir Mazurek podkreślił, że „mamy teraz wspaniały czas dla polskiej dyplomacji klimatycznej, dyplomacji ekologicznej. Pan minister prof. Jan Szyszko, który jest znanym autorytetem międzynarodowym, bardzo dobrze zarządza całą grupą naszych negocjatorów, którzy obecnie w Bonn przygotowują globalne porozumienie w sprawie klimatu”.

– W przyszłym roku Polska będzie gościć ponad 30 tys. przedstawicieli świata polityki, nauki, podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. To bardzo wielkie wydarzenie, które – mamy nadzieję – przyczyni się do tego, że będziemy skutecznie wdrażać postanowienie porozumienia paryskiego, a więc działać na rzecz poprawy jakości życia ludzi na świecie, poprawy jakości wody i powietrza, zwiększania bioróżnorodności, ale także walki na rzecz ograniczania biedy na świecie i tego wszystkiego, co wiążę się z tym, żeby rozwijać się w sposób zrównoważony i dotykać tego, co najważniejsze, czyli jakby bezpieczeństwa i dobra człowieka – powiedział wiceminister środowiska.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska zauważył, że „te skuteczne działania, które obecnie są tak szeroko komentowane w Bonn, powodują w niektórych kręgach pewne zaniepokojenie”, przez co – jak mówił – „ mamy do czynienia z kampanią dezinformacyjną, która ma na celu obniżenia polskiej reputacji na świecie, ale także w Polsce”.

– Pojawiają się niestety jednak fałszywe informacje. Dzisiaj jest takie modne określenie na tego typu informacje – fake news, ponieważ wczoraj i dzisiaj na pierwszych stronach „Gazety Wyborczej” pojawiły się nieprawdziwe artykuły. Wczoraj mieliśmy do czynienia z artykułem, który oczywiście zdementowaliśmy, że policja Szyszki zapuka nad ranem. Tutaj „Gazeta Wyborcza” powołuje się na ustawę, która była procedowana 10 lat temu. W międzyczasie nie zająknęła się w ciągu tych 10 lat, że politycy Platformy Obywatelskiej nie zrobili nic, żeby wzmacniać inspekcje ochrony środowiska – zauważył gość Radia Maryja.

Jak dodał Sławomir Mazurek, „także dzisiaj pojawił się artykuł o takim bardzo mocnym propagandowym brzmieniu, który mówił o tym, że minister Jan Szyszko doradza, jak truć”.

– Tutaj także pojawiła się fałszywa informacja, ponieważ wskazano, że Ministerstwo Środowiska wydało podręcznik, który ma uczyć niejako – tak moglibyśmy z tytułu wywnioskować – jak psuć powietrze. To jest oczywiście piramidalna bzdura i nieprawda, ponieważ ani Ministerstwo Środowiska, ani pan minister Jan Szyszko nie wydał żadnego polecenia wydawania takiego podręcznika. Taki podręcznik, który funkcjonuje, to jest podręcznik, który został przygotowany na zlecenie branży energetycznej (…) i zostało to zlecone specjalistycznym podmiotom, w konsultacji zdaje się z energetyką, a tutaj zarzuca się, że Ministerstwo Środowiska taki podręcznik wydało. Trzeba powiedzieć, że to jest piramidalna bzdura i nieprawda – podkreślił podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Gość „Aktualności dnia” odniósł się do pozytywnych działań Ministerstwa Środowiska, mówiąc, że „MŚ podejmuje wiele działań na rzecz jakości powietrza. Wystarczy tylko przypomnieć działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który ponad 1 mld zł przeznacza na poprawę jakości powietrza”.

– Kolejne miliony przeznacza na poprawę jakości życia w miastach, na terenową modernizację, na działania zw. z odnawialną energetyką. W ten sposób pewne kręgi nie są być może z  tego powodu zadowolone i to wszystko spina się w taką kampanię obniżania wiarygodności Rzeczpospolitej na arenie międzynarodowej, budowanie też fałszywych informacji. (…) Oczywiście te działania spotykają się z naszą ripostą i będą się spotykać z krokami z naszej strony. Będziemy się starać z tą dezinformacją w czasach postprawdy walczyć – zaznaczył Sławomir Mazurek.

Całą wypowiedz z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj