fot. Piotr Krupa

Uczestnicy seminarium w Tucznie zaprezentowali wnioski i propozycje z zakończonych obrad

Uczestnicy międzynarodowego seminarium „Polityka klimatyczna świata w świetle porozumienia paryskiego” w Tucznie przedstawili w środę wnioski i propozycje z trzydniowych obrad.

Konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano wnioski i propozycje Światowego Laboratorium dla Lasu, Las dla Polski, Polska dla Świata, była ostatnim punktem spotkania. W obradach wzięli udział eksperci z Włoch, Rosji, Senegalu czy Niemiec. Naukowcy dyskutowali m.in. o roli, jaką mogą odgrywać lasy w walce z zanieczyszczonym środowiskiem i pochłanianiu CO2.  Polska na tym polu ma wielkie doświadczenie i duży dorobek naukowy, o czym mówił prof. Jan Szyszko.

Gościem honorowym Seminarium w Tucznie był ks. kard. Prof. Gerghard Muller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. W obradach uczestniczył też o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja.

To interesujące wydarzenie naukowe, które stanowiło platformę wymiany doświadczeń – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Jest także przygotowaniem do szczytu klimatycznego w Katowicach.

– Polska będzie gospodarzem tego ważnego światowego wydarzenia. Cieszymy się, że właśnie ze strony edukacyjnej uczelnia też się w to wpisuje. Cieszymy się bardzo, że panu Profesorowi, byłemu ministrowi Janowi Szyszko, udało się zaprosić tak wybitne autorytety z całego świata, więc jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Osobiście nie przypuszczałem, że matematyka i fizyka tak bardzo mają do powiedzenia, jeżeli chodzi o sferę zagadnienia wszelkich zmian klimatycznych. Czuję się ogromnie ubogacony. Panuje bardzo dobra atmosfera, w takim klimacie familijnym i religijnym, ponieważ każdy dzień rozpoczynaliśmy od Eucharystii. To jest ogromnie ważne, żeby zrozumieć, że do daru stworzenia podchodzi się wiarą i rozumem – podkreślił o. dr Zdzisław Klafka CSsR.   

Międzynarodowe Seminarium „Polityka klimatyczna świata w świetle porozumienia paryskiego” zorganizowano z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski i 40. rocznicy wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża.

Jego organizatorem było m.in. Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, WSKSiM w Toruniu oraz Związki zawodowe „Solidarności”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda, a patronat medialny zapewniły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj