Tuczno: Trwa konferencja dot. polityki klimatycznej Polski w świetle porozumienia paryskiego

W Tucznie trwa konferencja poświęcona polityce klimatycznej Polski w świetle porozumienia paryskiego. Za niecałe pół roku Polska będzie gospodarzem szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Katowicach.

W grudniu Polska będzie gospodarzem globalnego szczytu ONZ dotyczącego polityki klimatycznej. W wydarzeniu weźmie udział blisko 30 tysięcy delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.

Wybór Polski na gospodarza konferencji jest nieprzypadkowy. Nasz kraj, jak mówi profesor Jan Szyszko, były minister środowiska, jest liderem w zakresie stabilizacji i koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze.

– Z jednej strony dokonaliśmy ogromnej redukcji i emisji. Z punktu widzenia protokołu z Kioto mieliśmy dokonać tej redukcji na poziomie 6 proc., a dokonaliśmy na poziomie 30 proc., dokonując równocześnie dużego wzrostu gospodarczego, a więc jest to typowy przykład zrównoważonego rozwoju połączonego z wzrostem gospodarczym i poprawą jakości spalania, czyli z polepszeniem jakości powietrza. Z drugiej strony Polska zdaje sobie sprawę z tego, że dwutlenek węgla to gaz życia – mówił Jan Szyszko.

Podczas szczytu klimatycznego w Katowicach mają zostać wyznaczone konkretne kierunki realizacji porozumienia paryskiego, które zacznie obowiązywać od 2020 roku – zauważa Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

– Wielkim sukcesem porozumienia paryskiego było to, że udało się osiągnąć kompromis globalny. Zależy nam na tym, aby wszystkie strony, które brały udział w tym porozumieniu paryskim, trwały dalej i mogły skorzystać z możliwości, które daje porozumienie paryskie tak, abyśmy mogli rozwiązywać globalne problemy na świecie, jakimi są: problem głodu, deforestacji, utrata bioróżnorodności – powiedział wiceminister środowiska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl