XIII Koncert niepodległościowy w Poznaniu. Prof. S. Mikołajczak: Mamy dwie ważne postacie, które chcemy uhonorować
Koncerty są zawsze dwuczęściowe, dlatego pierwsza część poświęcona jest Władysławowi Zamoyskiemu, natomiast część druga jest poświęcona ks. abp. Antoniemu Baraniakowi. Mamy również dwie ważne postacie, które chcemy uhonorować – mówił prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.
Z okazji Dnia Niepodległości 11. listopada 2024 roku o godz. 17.00 w Poznaniu odbędzie się XIII Koncert niepodległościowy.
– Pierwszy Koncert niepodległościowy odbył się w 2011 roku, czyli w roku powstania naszego Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. Od początku zastanawialiśmy się,
co zrobić, żeby uczcić Święto Niepodległości, ponieważ w Poznaniu odbywały się – i do dzisiaj odbywają się – głównie obchody świętego Marcina (patrona Poznania) oraz ulicy świętego Marcina. Natomiast obchody najważniejszego w ostatnich wiekach wydarzenia, jakim było odzyskanie Niepodległości przez Polskę, jakoś były na drugim planie, więc postanowiliśmy zrobić koncert – tłumaczył prof. Stanisław Mikołajczak.
Udało się nawiązać i pozyskać współpracę z wybitnymi artystami – dodał przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.
– Pierwszy koncert odbył się w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza, reprezentacyjnej sali w naszym mieście, i tak jest co roku. Koncert zawsze jest poświęcony albo jakiejś wybitnej osobie, albo jakiemuś ważnemu wydarzeniu w naszej historii. W tym roku mamy rok Władysława Zamoyskiego, ustanowiony przez Senat Rzeczpospolitej. Z hrabią Władysławem Zamoyskim bardzo mocno związana jest Fundacja Zakłady Kórnickie, która od dwóch lat jest współorganizatorem naszych koncertów – podkreślił gość audycji.
Prof. Stanisław Mikołajczak przypomniał, że w zeszłym roku Koncert niepodległościowy był poświęcony matce Władysława Zamoyskiego, Jadwidze Zamoyskiej.
– Koncerty są zawsze dwuczęściowe, dlatego pierwsza część poświęcona jest Władysławowi Zamoyskiemu, natomiast część druga jest poświęcona ks. abp. Antoniemu Baraniakowi, bo Sejm Rzeczypospolitej po raz drugi ustanowił rok 2024, rokiem arcybiskupa Baraniaka. Mamy również dwie ważne postacie, które chcemy naszym koncertem uhonorować – zaznaczył przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.
Gość Radia Maryja przedstawił również plan wydarzenia.
– W części pierwszej koncertu, poświęconej Władysławowi Zamoyskiemu, wystąpi kapela góralska „Zespół Góralski z Zakopanego”. W składzie: Lucyna Stoch, Szymon Tylka, Andrzej Karpiel Replon, Tadeusz Gocal i Maciej Krzepkowski. Reżyserem pierwszej części jest Artur Romański, który wcieli się w postać Władysława Zamoyskiego we fragmencie monodramatu pt. „Wewnętrzny żywot Władysława Z”. Natomiast w części drugiej, poświęconej ks. abp. Antoniemu Baraniakowi, wystąpi „Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych im. Karola Kurpińskiego w Poznaniu”, pod batutą ppłk. dr. Pawła Joksa. Wystąpi także Aleksandra Rykowska, Maria Rutkowska oraz Michał Kocurek – mówił prof. Stanisław Mikołajczak.
Spotkanie rozpoczniemy oczywiście od „Gaude Mater Polonia”, bo to bardzo podniosła część. Następnie zostanie odczytana „Uchwała Sejmu RP o ustanowieniu roku 2024, rokiem ks. abp. Antoniego Baraniaka”. Całość wydarzenia poprowadzi Tomasz Wolny oraz Franciszek Cofta.
Wstęp na Koncert niepodległościowy wolny.
Całość audycji z udziałem prof. Stanisława Mikołajczaka dostępna [tutaj].
radiomaryja.pl