fot. https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/44802,Niezapomniany-zryw-Powstanie-Wielkopolskie-19181919.html

[TYLKO U NAS] Prof. S. Mikołajczak o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego: Powstańcy wielkopolscy zasłużyli na uznanie swojego trudu. Powstanie Wielkopolskie przesądziło o bycie Polski niepodległej

Powstańcy wielkopolscy zasłużyli na uznanie swojego trudu. Powstanie Wielkopolskie było bardzo ważnym zrywem, który miał najbardziej doniosłe skutki. Dzięki Powstaniu Listopadowemu czy Styczniowemu przetrwała myśl o tym, że o odzyskanie niepodległości trzeba walczyć. Powstanie Wielkopolskie wpisywało się w ten nurt. Tamte powstania niosły za sobą bardzo istotny sens moralny, ale nie przynosiły doraźnych korzyści. Powstanie Wielkopolskie zaowocowało nie tylko przyłączeniem Wielkopolski, części Pomorza i Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, ale ono przesądziło o bycie Polski niepodległej w ogóle – powiedział prof. Stanisław Mikołajczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał w Poznaniu ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

– Była to bardzo piękna i podniosła uroczystość. Myślę, że powstańcy wielkopolscy zasłużyli na uznanie swojego trudu. Powstanie Wielkopolskie było bardzo ważnym zrywem, który miał najbardziej doniosłe skutki. Dzięki Powstaniu Listopadowemu czy Styczniowemu przetrwała myśl o tym, że o odzyskanie niepodległości trzeba walczyć. Powstanie Wielkopolskie wpisywało się w ten nurt. Tamte powstania niosły za sobą bardzo istotny sens moralny, ale nie przynosiły doraźnych korzyści. Powstanie Wielkopolskie zaowocowało nie tylko przyłączeniem Wielkopolski, części Pomorza i Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, ale ono przesądziło o bycie Polski niepodległej w ogóle – wskazał prof. Stanisław Mikołajczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Powstanie Wielkopolskie było wyjątkowym powstaniem. To jeden z niewielu polskich zrywów niepodległościowych, który odniósł zwycięstwo.

– To było jedyne powstanie, które w pierwszych dniach-tygodniach doprowadziło do oswobodzenia prawie całości Ziem Wielkopolskich. Dalsze walki toczyły się o utrzymanie zdobytego terenu. Dzięki temu w Poznaniu mogła się organizować polska państwowość. Najistotniejsze jest to, że obok państwowości mogło się w Poznaniu organizować polskie wojsko. Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu i temu, że Wielkopolska była w rękach powstańców, Niemcy nie mogli wywieźć z Poznania i Wielkopolski materiału wojennego. Trzeba pamiętać, że Poznań był twierdzą z potężną cytadelą. Do dzisiaj mówi się, iż na Ławicy powstańcy zdobyli największy łup wojenny w dziejach Wojska Polskiego – powiedział przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Powstanie Wielkopolskie pozwoliło na utworzenie Armii Wielkopolskiej.

– W czerwcu 1919 roku Armia Wielkopolska liczyła już 90 tysięcy żołnierzy, a kilka miesięcy później 102 tys. żołnierzy. Wielkopolska, która była wtedy słabsza ludnościowo, niż jest dzisiaj, stworzyła 100 tysięczną armię. Jak kończyły się rządy PO, to Wojsko Polskie liczyło 90 tysięcy żołnierzy. W czasie wojny z bolszewikami Armia Wielkopolska walczyła także na froncie wschodnim. Pułki zostały przerzucone do Kijowa, po zajęciu którego nastąpił szybki odwrót. Dzięki bohaterskiej postawie Pułków Wielkopolskich, które osłaniały pozostałą część Armii, wojsko udało się ocalić. Gdyby Armia Wielkopolska poległa, Józef Piłsudski nie miałby wojska do walki z bolszewikami – zaakcentował gość Radia Maryja.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Stanisława Mikołajczaka można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj