fot. arch. dr. Zdzislawa Koscianskiego

Interaktywne lekcje historii i konkurs nt. powstania wielkopolskiego

W marcu rozpocznie się realizacja projektu interaktywnych lekcji historii dla uczniów szkół podstawowych oraz konkurs poświęcony powstaniu wielkopolskiemu, przygotowany przez spółkę energetyczną Enea – podało w piątek biuro prasowe firmy.

W komunikacie poinformowano, że firma stworzyła projekt interaktywnych lekcji historii dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego wskazanych przez kuratoria oświaty.

„W projekcie będzie uczestniczyć 120 szkół podstawowych z terenów, na których działają spółki Grupy Enea. W szkołach będą odbywać się lekcje multimedialne, a także wielkoformatowe wystawy, a wszystko po to by przybliżyć uczniom temat Powstania Wielkopolskiego i jego znaczenia dla budowania niepodległości Polski” – przekazano.

Biuro prasowe spółki poinformowało również, że w marcu Enea zorganizuje konkurs historyczny.

„Zadaniem uczestników będzie przedstawienie Powstania Wielkopolskiego za pośrednictwem różnych form, np. filmu czy animacji. Do udziału mogą zgłosić się uczniowie, nauczyciele historii oraz dyrektorzy szkół z całej Polski” – podano.

Przygotowanie lekcji historii Enea realizuje wspólnie z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych w partnerstwie z Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Projekt będzie realizowany od marca do czerwca.

Prezes zarządu Enei S.A. Paweł Szczeszek podkreślił związek firmy z Poznaniem oraz fakt, że wspiera ona ważne dla Polski i regionu inicjatywy, także jako aktywny uczestnik działań edukacyjnych.

„Jesteśmy dumni z polskiej historii i narodowych osiągnięć, dlatego stworzyliśmy projekt +Z Wielkopolski do Wolnej Polski. Młodzi o 27 grudnia 1918 roku+” – zaznaczył.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl