Kibice zebrali ponad 400 tys. zł na renowację grobów powstańców wielkopolskich

Ponad 400 tys. zł udało się zebrać kibicom Lecha Poznań na renowację grobów uczestników powstania wielkopolskiego. Większość tej kwoty trafiła do puszek wolontariuszy kwestujących na ponad 130 cmentarzach w Wielkopolsce i ościennych województwach.

W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu zwycięskiego zrywu. Zbiórka prowadzona była po raz dziesiąty, w poprzednich latach udało się zgromadzić około 950 tys. zł.

Jak powiedział w środę PAP koordynator przedsięwzięcia Marcin Mrówka, zbiórka prowadzona była na nekropoliach w Wielkopolsce oraz w województwach lubuskim i kujawsko-pomorskim. Do akcji włączyło się około tysiąca wolontariuszy. Kwestujący pojawili się w okolicach cmentarzy już pod koniec października.

„Do puszek trafiło około 360 tys. zł, pozostałe pieniądze to wpłaty na konto i od sponsorów. Zbieramy środki na renowację i oznaczanie grobów powstańców. Cały czas spływają do nas informacje o kolejnych miejscach pochówku bohaterów – obecnie każdego dnia mam nawet po kilkanaście takich zgłoszeń” – powiedział Marcin Mrówka.

Jak wyjaśnił, dzięki zebranym w tym roku pieniądzom zostanie wyremontowanych przynajmniej kilka zabytkowych pomników, które wymagają szczególnie dużych nakładów. Zaznaczył, że powstańcze groby rozsiane są po całej Polsce. Nadal będzie się także odbywało oznaczanie grobów powstańców.

Dotąd udało się odrestaurować i przywrócić około pół tysiąca pomników i tablic, oznaczonych zostało niemal 1,5 tys. grobów.

Główne obchody 100. rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Centralnym obchodom rocznicy będzie towarzyszył koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory. Organizatorem centralnych obchodów jest wielkopolski samorząd.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła – z wyjątkiem skrawków – prawie cała Wielkopolska.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl