Ekstraklasa. Cracovia zdemolowała Radomiaka, zwycięstwa Górnika Zabrze i Lecha Poznań

W sobotnich meczach 20. kolejki PKO BP Ekstraklasy Cracovia wysoko ograła Radomiaka Radom (6:0). Piast Gliwice w spotkaniu derbowym uległ na własnym boisku z Górnikiem Zabrze (1:3), zaś Lech Poznań pokonał Zagłębie Lubin (2:0).

Rywalizacja przy ul. Kałuży od początku układała się po myśli Cracovii. Najpierw za ostry atak wykluczony z gry został Leonardo Rocha. Chwilę później Paweł Jaroszyński huknął zza „szesnastki”, otwierając worek z bramkami. Gospodarze poszli za ciosem. Po nieco ponad kwadransie przejęli piłkę w środkowej strefie boiska. Ta powędrowała do Patryka Makucha. Pomocnik natychmiast zagrał do Benjamina Kallmana. Napastnik w pole karne i płaskim strzałem podwyższył prowadzenie.

Radomiak próbował odpowiedzieć, ale trafienie gości nie zostało uznane przez pozycję spaloną. Cracovia odpowiedziała na otrzymany sygnał ostrzegawczy. Po pół godzinie gry zagranie Patryka Makucha przeciął Dawid Abramowicz. Defensor zrobił to na tyle niefortunnie, że poprzez swoją interwencję umieścił piłkę we własnej bramce.

Po zmianie stron obraz gry nie zmienił się. Cracovia wciąż mocno naciskała. W 62. minucie Makuch skutecznie zamknął dośrodkowanie z lewej strony. Chwilę później Kallman zacentrował z prawej strony. Wrzutkę tym razem zamykał Jani Atanasov. Macedończyk płaskim uderzeniem podwyższył na 5:0.

Nie był to jednak koniec zmartwień radomian. Po analizie VAR czerwoną kartkę za niesportowe zachowanie obejrzał Michał Kaput. A w doliczonym czasie gry goście stracili jeszcze jednego gola. Ostatnia bramka padła łupem tego, który otworzył wynik spotkania. Jaroszyński ponownie czekał na swoją okazję. Dopadł do bezpańskiej piłki i mocnym uderzeniem postawił kropkę nad „i”.

***

W Gliwicach odbyły się derby Górnego Śląska. Pierwszy kwadrans należał do gospodarzy, ale zabrzanie bardzo szybko odnaleźli sposób na swoich rywali. W 15. minucie ruszyli z atakiem. Sebastian Musiolik zgrał piłkę do Adriana Kapralika. Ten uciekł obrońcy, znalazł się sam na sam z bramkarzem i podcinką wpisał się na listę strzelców.

Kolejne gole padły po godzinie gry. Boris Sekulić wrzucił z prawej strony. Damian Rasak zgrał futbolówkę w kierunku Kapralika, a skrzydłowy z bliskiej odległości zanotował dublet. Chwilę później prowadzenie podwyższył Lukas Podolski. Pomocnik huknął z około 30 metrów, nie dając szans Karolowi Szymańskiemu na skuteczną interwencję.

Gliwiczanie odpowiedzieli w 83. minucie. Arkadiusz Pyrka dośrodkował w okolice szesnastego metra. Jako pierwszy do futbolówki dopadł Jorge Felix, który głową zaliczył jedyne w tym meczu trafienie dla Piasta. Górnik wygrał więc derbową rywalizację 3:1.

***

Sobotnie zmagania kończył mecz Lecha Poznań z Zagłębiem Lubin. „Kolejorz” od samego początku mocno naciskał na swoich rywali, stosując jednocześnie bardzo wysoki pressing. Dzięki temu już w 3. minucie Filip Szymczak mógł cieszyć się z gola. Aleks Ławniczak popełnił błąd w przyjęciu. Adriel Ba Loua natychmiast przejął fubolówkę. Zagrał w kierunku piątego metra. Znalazł się tam napastnik, który pewnie pokonał Jasmina Buricia.

Przez długi czas obie strony wymieniały się ciosami. Ten najpoważniejszy wyprowadzili gospodarze. W 72. minucie Filip Marchwiński przedzierał się lewą stroną pola karnego. Zdecydował się jednak na wycofanie piłki. Zagrał do Radosława Murawskiego. Ten natychmiast huknął zza pola karnego, podwyższając prowadzenie. Zagłębie nie było w stanie odmienić losów rywalizacji. Dzięki temu poznaniacy wrócili na trzecie miejsce w tabeli. Lubinianie z kolei wypadli poza czołową „ósemkę”.