Ekstraklasa. Legia, mimo sensacyjnej porażki ze Stalą, przezimuje na pozycji lidera

Wygrana Stali Mielec z Legią w Warszawie 3:2 – to największe wydarzenie 14. kolejki PKO Ekstraklasy. Mistrzowie Polski, mimo sensacyjnej porażki, spędzą przerwę zimową na pozycji lidera rozgrywek.

Tego raczej nikt się nie spodziewał. Rozpędzona na ligowych boiskach Legia Warszawa miała bez większych problemów zgarnąć kolejny komplet punktów na własnym terenie w starciu z przedostatnią w tabeli Stalą Mielec. Stało się jednak inaczej. Podopieczni Leszka Ojrzyńskiego zagrali bez kompleksów i zasłużenie pokonali mistrzów Polski 3:2, odnosząc przy tym pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w bieżących rozgrywkach. Co ciekawe, goście wszystkie swoje gole strzelili skutecznie egzekwując rzuty karne. Obrońcy tytułu – mimo porażki – spędzą przerwę zimową na fotelu lidera PKO Ekstraklasy.

Sensacyjnej przegranej zespołu Czesława Michniewicza nie wykorzystał bowiem Raków Częstochowa, który bezbramkowo zremisował na wyjeździe z bardzo dobrze radzącym sobie w ostatnim czasie Piastem Gliwice. Dla rewelacji trwającego sezonu był to dopiero drugi ligowy mecz, w którym „Czerwono-Niebiescy” nie trafili do siatki przeciwnika. Punktami z drużyną Marka Papszuna zrównała się trzecia w stawce Pogoń Szczecin. Zawodnicy Kosty Runjaica wygrali u siebie z Zagłębiem Lubin 1:0, po przepięknej bramce autorstwa Michała Kucharczyka w ostatniej akcji spotkania. 9-krotny reprezentant Polski huknął z dystansu nie do obrony dla Dominika Hładuna.

Po raz kolejny rozczarował Lech Poznań. Ekipa ze stolicy Wielkopolski zanotowała trzeci ligowy mecz z rzędu bez zwycięstwa, tym razem ulegając na własnym stadionie Wiśle Kraków 0:1. Bohaterem gości został Jakub Błaszczykowski. 35-letni piłkarz pojawił się na boisku w 53. minucie, a kwadrans później – po ładnej wymianie podań z Felicio Brownem Forbesem – strzałem z kilku metrów zapewnił „Białej Gwieździe” niezwykle cenne trzy „oczka”, które pozwoliły odskoczyć ostatniemu w tabeli Podbeskidziu Bielsko-Biała na względnie bezpiecznych dystans.

Odblokowała się Lechia Gdańsk. Podopieczni Piotra Stokowca przerwali serię czterech porażek i nadspodziewanie łatwo uporali się przy Kałuży z miejscową Cracovię 3:0. W pozostałych spotkaniach 14. kolejki Śląsk Wrocław pokonał u siebie Wartę Poznań 2:1, Wisła Płock rozbiła na własnym obiekcie „Górali” 4:1, zaś Jagiellonia skromnie, bo 1:0, wygrała w Białymstoku z Górnikiem Zabrze. Teraz ligowców czeka czterdziestodniowa przerwa zimowa. Na boiska zespoły PKO Ekstraklasy powrócą 29 stycznia, kiedy to zainagurowana zostanie piętnasta seria gier.