PŚ w Engelbergu. Nie ma mocnych na Graneruda, Żyła na podium!

Halvor Egner Granerud po raz piąty z rzędu zwyciężył w zawodach Pucharu Świata. Norweg znów nie miał sobie równych na Gross-Titlis-Schanze (HS140) w Engelbergu, gdzie drugiego Niemca Markusa Eisenbichlera wyprzedził o 1.7 punktu. Trzecie miejsce zajął Piotr Żyła. Cieszynianin prowadził nawet na półmetku zmagań. Z dobrej strony zaprezentowali się również siódmy Kamil Stoch oraz ósmy Dawid Kubacki.

Halvor Egner Granerud triumfował po skokach na odległość 141.5 m (najdłuższa próba w całym konkursie) i 135.5 m. Reprezentant Norwegii zanotował tym samym piątą wygraną z rzędu w zawodach Pucharu Świata. Po piętach deptał mu Markus Eisenbichler (134 m i 137.5 m), który do zwycięzcy niedzielnych zmagań stracił niewiele, bo 1.7 punktu.

Nas cieszy jednak przede wszystkim świetna postawa Piotra Żyły. Urodzony w Cieszynie zawodnik prowadził po pierwszej serii (132.5 m) z nieznaczną przewagą nad Japończykiem Yukiyą Sato. W finałowej rundzie Polak trafił na trudne warunki atmosferyczne. Mając silny wiatr w plecy, uzyskał 127.5 m, co ostatecznie pozwoliło naszemu rodakowi zająć trzecie miejsce. Dla blisko 34-letniego skoczka było to czternaste pucharowe podium w karierze, a drugie w obecnym sezonie.

Michal Dolezal może być również zadowolony z występu innych swoich liderów. Kamil Stoch (137 m i 127.5 m) uplasował się na siódmej pozycji, zaś Dawida Kubackiego (130.5 m i 128 m) sklasyfikowano na ósmej lokacie. Punkty zdobyli także piętnasty Andrzej Stękała (126.5 m i 123.5 m) oraz dwudziesty drugi Klemens Murańka (127.5 m i 123 m). Rozczarował za to Aleksander Zniszczoł (108 m), który zajął odległe – czterdzieste ósme miejsce.

Kolejna wygrana sprawiła, że Halvor Egner Granerud odskoczył Markusowi Eisenbichlerowi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na dystans stu trzydziestu siedmiu „oczek”. Podium uzupełnia Robert Johansson. Do Norwega zbliżył się czwarty w całym cyklu Piotr Żyła. Z piątej na siódmą pozycję spadł Dawid Kubacki, a czołową „dziesiątkę” niezmiennie zamyka Kamil Stoch.

Teraz zawodników czeka rywalizacja w 69. edycji Turnieju Czterech Skoczni. Pierwszy konkurs odbędzie się we wtorek, 29 grudnia w Oberstdorfie (HS137). W niemiecko-austriackiej imprezie udział weźmie siedmiu reprezentantów Polski: Maciej Kot, Dawid Kubacki, Klemens Murańka, Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł oraz Piotr Żyła.