fot. Paweł Skraba

PŚ w short tracku. K. Stormowska trzecia, a M. Niewiński czwarty na dystansie 1000 m w Dreźnie

Kamila Stormowska zdobyła w sobotę brązowy medal na 1000 metrów podczas Pucharu Świata w short tracku w Dreźnie. Dla „Biało-Czerwonej” jest to drugie w karierze indywidualne podium tego cyklu, a także drugi krążek dla naszej reprezentacji w bieżącym sezonie PŚ. Czwarty na 1000 metrów był z kolei Michał Niewiński.


Szczęście było sprzymierzeńcem Polaków w sobotnich startach na 1000 metrów w Niemczech. Drugi w tym sezonie medal PŚ dla polskiej reprezentacji zdobyła Kamila Stormowska. 23-latka ze Stoczniowca Gdańska w ćwierćfinale i półfinale była trzecia. Dzięki świetnym czasom utrzymała się w rywalizacji. W biegu o medale wszystko, co najważniejsze, wydarzyło się na ostatnim okrążeniu. Jadąca na trzeciej pozycji Stormowska została wyprzedzona przez późniejszą triumfatorkę, Koreankę Kim Gilli. Na ostatnim łuku Polka skutecznie zaatakowała trzecią Amerykankę Corrine Stoddard i tym samym wywalczyła drugi w karierze indywidualny krążek PŚ. Poprzedni medal zdobyła blisko cztery lata temu w holenderskim Dordrechcie (brąz na 500 metrów).

Z kolei Niewiński w ćwierćfinale przedarł się na drugą pozycję przed Xinzhe Zhanga. Chińczyk w nieprzepisowy sposób wypchnął na koniec stawki Polaka, który następnie – decyzją sędziów – został awansowany do półfinału. W nim 20-letni zawodnik Juvenii Białystok skorzystał na walce i upadku Włocha Pietro Sighela oraz Kanadyjczyka Jordana Pierre’a-Gillesa, przesuwając się na drugą pozycję i finiszując jedynie za plecami najlepszego w tym sezonie PŚ Koreańczyka Park Ji Wona.

fot. Paweł Skraba

W wielkim finale nasz olimpijczyk z Pekinu przez większość biegu trzymał się z tyłu stawki. Po upadku Włocha Thomasa Nadalinego Niewiński zwietrzył szansę na podium, jednak na przedostatnim okrążeniu upadł i ostatecznie finiszował na czwartej pozycji. Najlepszy w Dreźnie w pierwszej rywalizacji na 1000 metrów był Ji Won, a pozostałe miejsca na podium zajęli Kanadyjczycy Felix Roussel i Steven Dubois.

W niedzielę ostatni dzień rywalizacji PŚ w short tracku w Dreźnie. Łyżwiarze szybcy powalczą na krótkim torze na dystansie 500 metrów, a także w sztafetach.

fot. Paweł Skraba

Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego

drukuj